Alerjik Hastalıklardan Arı Sokması hakkında.

06.2020 – Sözüm ve paylaşımım öncelikle arıcılık yapan -ve diğer bu yazımı okuyan- herkesedir. İlaveten bu bilgi  -Doktor sitelerinden elde ettiğim bilgilerdir.

Çeşitli alerjik hastalıklar var. Arı sokması da bu alerjik hastalık ve rahatsızlıklara giriyor. Kimi insanı arı soktuğu zaman – Sinek ısırığı, kiminde hafif kızarık ve şişkinlik, kimi insanın ise acilen hastahaneye götürülmesi gerekmektedir.
Bende alerjik rahatsızlıklarda olan ‘Histamini’ rahatsızlığı olduğu, doktor vasıtası ile tespit edildi. İnternet üzerinden yaptığım araştırma neticesinde histamin; nefes darlığına sebep oluyormuş.

Bu bilgiye ulaştığım halde ARICILIK; TEDAVİSİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR HASTALIK türüne giriyormuş. Onun için ben arıcılık sevdamdan vazgeçemiyorum. Sevdik, sevenleriniz ve arılarınız ile Sağlıcakla kalınız. 09.2013

Arıcılık işine yeni başladı iseniz, bu açıklamamı dikkate almanızı, Tıp fakültelerinin Dahiliye bünyesindeki  Alerjik Hastalıklar bölüm doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.

Kendinizi İsteyerek arıya sokturmak istiyorsanız; diz, dirsek ve parmaklardan sokturmanız gerektiği, 2017 Api Mondia sunumlarında, sorum üzerine söylenildi. 02.2018

“Alerjik Hastalıklardan Arı Sokması hakkında.” için 2 yanıt

  1. S a macit bey paylaşımlarınız için teşekkürler bende konya karapınar da iki yıldır arıcılık yapıyorum geçen yıl belki 100 defa arı soktu ama birrşey olmamıştı ekim ayında iki defa daha arı soktu ikisindede hastanelik oldum bu yıl şubat ayında konya n.erbakan tıp fakültesinde alerji testi yaptılar sonuç arı sokmasına karşı alerjiniz yok dediler.bu yıl ise üç defa soktu ikisinde birşey olmadım ama birinde hafif derecede alerji yaptı kızarma dudak şişmesi ve göz kaşıntısı hemen soğuk suyla duş aldım ve atlattım şükür. Bende siz gibi arıyı bırakmak istemiyorum bilmiyorum akıbetimiz ne olacak yanımda insülin taşıyorum eğer başka bir tedavi şekli varsa paylaşırsanız sevinirim

    1. Arı sokmasından bende nasibimi alıyorum. Sizin bende alerji testi yaptırdım. Arıya karşı alerjik yok ama, soktuğu yer şişiyor bunun haricinde şikayetim yok daha sonra geçiyor . Doktora sorunuz, şişme harici sikayetiniz yoksa, devam ediniz.

Bir cevap yazın