Dünyada Türkiyede Arıcılık ve Bal üretimi.

Aradığınız cevap burada yok ise  Sizlerden Arı ve Arıcılık Üzerine Gelen Sorular başlıklı  yazıma bakınız.

 Yapılan açıklamalara göre; Edirne’den –  Kars’a doğru en fazla bal yapan bitkiler olan Ayçiçeği, pamuk, narenciye, pürem, yabani çilek, orman gülü, mera çiçekleri, kekik ve dilfir birbirine benzer, kiriş (pürem gibi uzun ama tek gövdeli, uzun yapraklı. poleni çok olur.), geven, dilfir, hay-ı-t, gevrek otu, sarı çiçek (sünemit) poleni çok olur, keçi boynuzu, pürem, çeşitli meyve ağaçları, akasya, çam, köknar, ladin -son 4 tanesi özellikle salgı balı için-, ıhlamur, kestane, korunga, peygamber çiçeği, misk çiçeği,  kızıl yonca, ballı baba, hardal, fiğ, üçgül, oğul otu, karagan, ada çayı, kızıl çam, kanola, tütün, unutma beni   görülür. İlaveten yağmurun yağmadığı ve havaların sıcak olduğu haziran, ekim ayları içerisinde meşe ağaçlarında   basara balı olur. Bal verimi yüksek olan bitkilerin % 80 kadarı ve 12.000 çeşidinin ülkemizde bulunduğu açıklanıyor.

Unutulmamalıdır ki, çiçekler tozlaşma  yani üreme yaptıkları zaman bol bal verimi olur. Bu durumu ise Allahın izni ile hava, toprak, yağmur  ve kovandaki arı sayısı belirler. Bu şıklar yerli yerinde ve zamanında olursa, bir günde kovana 10 kğ bal geleceği, bilimsel olarak açıklanmaktadır.

Türkiye’de 1960’lı yıllara varmadan önce, çoğunluğu oyma ağaç ve sepet  olan ≈ 1,5 milyon kadar kovan bulunmakta iken fenni kovan, yok denecek kadar az idi. 1960 / 95 ‘li yıllar arasında fenni kovana geçiş başlarken 60’lı yıllarda 6 – 7 Kg olan bal üretimi, 90’lı yıllara gelince  ≈ 15 Kg çıkmış. Haliyle yok denecek kadar azalan sepet kovanlarla beraber, kovan sayısı da ≈ 2,5 milyon dolayına ulaştı.

2011 yıllına gelindiğinde Türkiye de kovan sayısı ≈ 6 milyon  civarında ve yıllık bal üretimi de ≈ 110 bin ton. 2013 Türkiye Arıcılar Birliğinin açıkladığı kayıtlı arıcı sayısı  ise,  56 bin civarında. Arıcılık işini hobi olarak görenler ile birlikte  ≈ 70 bin kişi bulunmaktadır. Geçmiş yıllara göre kovan başı bal üretim ortalaması, 15 kg civarlarında bulunmaktadır.

Zonguldak Kanal 67 tv’de yayınlanan bazı arıcılık proğramlarında belirtildiği üzere; İsrail de  her 3 km mesafede sadece  40 kovanın bulunmasına müsaade edildiği vurgulanmıştı. Kovanlarımı koyduğum yerde ise,  400 mt çap içerisinde 14 arıcı ve ≈ 300 kovan vardı. ( 2012 sezonun da ise 1000 civarında kovan bulunuyordu. 2013 sezonunda 750 kovan) Haliyle kovan başı alınan organik bal miktarı azalmaktadır.

Bal üretimindeki azalmanın sebebi, sadece tabiatta olan bitki çeşitliliğinin azalması değil, eskiden göz alabildiğince uzanan sulak ve yeşillikler içerisindeki ovalarda, 1,5 milyon kovan varken şimdi ölçüsü azalmış mera, susuzluktan kurumuş ülkemiz toprakları üzerinde, 5 milyon kovan -artarak- bulunmaktadır. Yani bal paylaşımı artmış, paylaşılan arazide azalmıştır. . ” Bal çeşitlerinde kaliteDoğa ve İnsan sağlığına genel bakış ”  ve  ” İklim değişiyor, arılar kayboluyor. ”  isimli yazılarıma da  bakabilirsiniz.

Dış ülkelerde’de haliyle kovan artışı olmaktadır. Tabi ki oralarda da bitki örtüsü değişmektedir. Ama, oralarda bize göre hem daha  istekli bir devlet, hem bilinçli arıcı işbirliği ile kayıplar azaltılmaktadır. Bazı ülkelerde ‘kovan başı’ üretim, ilaveleri ile birlikte kimi yer ve zamana  göre, 50- 60 kg’ma kadar çıktığı vurgulanmaktadır.

Diğer bir etkende,  bilinçli arıcının olduğu yerde, bilinçli çiftci olmanında çok büyük avantajları var. Arıcılığı anladık ama çiftçiliğin ne alakası var, derseniz! Çiftçi arkadaşın, özellikle meyve bahçesi olan insanımızın, bu böcek sayesinde olan kazancının en az % 30  arttığı, kesinkes bilinmektedir. Bu bilince sahip ülkelerin çiftçi insanları; Arıcıları meyve ve sebze bahçesine özellikle çağırmakta, arıların getirdiği polen ve bal arıcının olmakla birlikte, ayrıca arıcıya, para ödemektedirler17. YY Avrupalı göçmenler tarafından Kuzey Amerika’ya getirilen bal arısının 2014 yılı itibari ile bu ülkeye olan ekonomik katkısının ≈ 14 milyar $ olduğu açıklanıyor.

Dünya’da kovan sayısı bakımından 1. Çin  2. 2016 yılına ait Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 7,900.364 kovan ve bu kovanlardan 105,727 ton bal ile 4,440 ton mum üretilmiş oluyorken dünyada bal üretiminde  1. Çin  2. Hindistan  3. Türkiye olduğu 2017 Istanbul Apimondia sunumlarında söylenmişti. 2015

“Dünyada Türkiyede Arıcılık ve Bal üretimi.” için 3 yanıt

  1. Orta karadenizin yayla bölgelerinde arıcılık yapmaktayım.katkısız doğal yayla balı,polen,propolis,birazda arısütü üretmekteyim.başka bir işim yok. Ülkemiz arıcılığının bence sorunu şu, amir memur öğretmen imam hepsi arıcılık yapmaya çalışıyor ve çoğu beceremiyor ağzına gözüne bulaştırıyor. Benim tanıdığım memur takımının çoğu katkılı bal üretiyor. Katkısız bal özveri ister emek ister tecrübe ve sabır ister. Dahada önemlisi zaman ister. Başarılı olmanın tek bir yolu var, tek bir iş yapacaksınız, planlı yapacaksınız, profösyenelce yapacaksınız. Ülkemizde millet doğal bal arıyor ve çoğu bulamıyor.bulanlarda değerinden fazla para veriyor bala. Hakiki bal hakkında öğrenmek istediğiniz aklınıza takılan sorular varsa bahar ve yaz dönemi hariç istediğiniz zaman arayabilirsiniz. 0544 546 49 48 arıcı uğur aktaş

  2. İstanbul’un kuzey ormanlarında imkanlar dahilinde 7 kovan ile hobi amaçlı arıcılık yaptım. Kanola ve ayçiçek takvimlerini takip ederek kovanlarımı da çiçek takvimlerine göre çoğalttım. Kovan başı 20-25 kilo bal 5 kg kadar da polen aldım. Çevremdeki arıcılar hayret ederek şaşırdı. Hatta senin arılar bizim kovanları yağmaladı, bizim bal üretimine engel oldu diyenler oldu. Büyükşehir imkansızlıkları, çocuğumun olması gibi vakitsizliklerden kovanlarımı bedavasına bu işi yapan veya yapacak olanlara arılarla birlikte bağışladım. 7 kovanın 7 tanesi de ertesi seneyi göremedi. Yalnızca internetten ve İsmek’in bedava olan kursundan müthiş bir bilgiye eriştim. “Bilmediğini bilmeyen” insanlara anlatmaya çalıştım olmadı. Zaman zaman arıcılık yapan insanların yanına gidip, kovanlarına bakıp, yaptıkları hataların doğrularını anlatmaya çalıştım. Kimse beni dinlemedi. Halen daha 3 kocan alıp, 1 sene sonra oğul verdirip 5 kovan yapma peşinde herkes. Kimse birşey öğrenmenin, gelişmenin, sormanın peşinde değil. Komşusundan İnek antibiyotiğini alıp, hasta olmasın diye kovana rasgele el yordamıyla sıkan var. Durum çok içler acısı. Bana da gönüllü olarak kovanlarımın yanına gelip bedavasına birşeyler öğreten, telefonlarımda yardımcı olan, kırmayan insanlar oldu. Gerçekten okuyup araştırıp, bu işe gönül verenlere bilgi aktaran malesef az sayıda insan var. O birkaç kişiyi tenzih ederim ama harika floraya sahip ülkemizde arıcılık namına bir yol katedilmesi ne yazık ki çok zor görünüyor.
    Saygılar sunarım.

Bir cevap yazın