Kovanda erkek arı durumu.

erkek arı sayısı hakkında: 01.2022-   2017 Apimondia/FAO: Ana arı, kovanın gücüne göre ne kadar erkek arı yapacağına kendisi karar verir. Fazlasını  işçi arı belirler. Tahmini bir sayı vermek gerekir ise; en kuvvetli kovanda 450 adet sayısını geçmez. Erkek arı, 9 günde olgunluya erişir.  Başka analar ile çiftleşmek için, 8 km uzağa giderler.

Yalnız sahte ana olduğunda, günlüklerin hepsi kısır erkek arı olur. Bu hale gelen kovan ise, ölü kovandır. Temmuz ayından  itibaren  erkek arı sayısında  azalma  başlar.  Öyleki  işçi  arılar,  petek gözündeki erkek larvaları bile atmaya başlar.  Erkek arı varlığı  sıcak  bölgelerde kasım  ayına kadar bulunabilir!!

Yeni erkek arılar, Sahil bölgesinde ancak nisan ayı ortasından itibaren olgunlasmaya başlar. İç kesimlerde ise, olgunlaşmaları mayıs ayı ortasını bulur.

Erkek arılar yok ise, ayet elinizde erkek arılar çıkmadan ve olgunlaşmasından çok önce, arılarınız Ocak/ mart ayları arasında ana değiştirmiş ise, hiç beklemeden yeni analı arılarınızın, diğer analı arılarla birleştiriniz.

Birleştirmez iseniz! Bu kovan ya sahte anaya yönelir veya, erkek arı zamanına varıncaya kadar yok olma durumuna gelir. 06 .2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir