PÜREM ve KEÇİBOYNUZU BALI ÜRETİMİ

pürem ve mera çiçek balları.

Haziran 03 2024. Akdeniz Bölgesinde Pürem ve Keçiboynuzu Balı Üretimi: </strong>Bu bölgeye özgü bir bal çeşididir. Pürem balı Kırmızı kahverengi karışımı hafif ekşimsi insana ferahlık veren kokulu tadı var. Resimdeki kavanozlarından öndekiler karışık pürem, keçi boynuzu, sünemit arkadaki çiçek balıdır. Pürem balı çiçek balına göre daha çabuk kristalize olmaya başlar. Resimde görüldüğü üzere pürem balı kristalize olmaya başlarken çiçek balı hala sıvı haldedir.

Pürem Balı: Bu balın kristalize hali diğer bitkilerin kristalize balından farklı oluyor. Kristalize hali sanki havada uçuşan bir tüy gibidir. Eski arıcı arkadaşlar Pürem balı 7 (yedi) derde deva, 7(yedi) derdi de azdırır derler. Pürem bitkisi çalı şekline benzer. Aynen lavanta benzeri. Pürem bitkileri Konya Manavgat yönünde Gündoğdu ilçesi yol ayırımından sonra  görülmeye başlar. Yalnız bu bitki, Ak Deniz bölgesinin her noktasında görülmüyor.

Gezginci Arıcılık: Bu tip arıcılık yapanlar genelde gidecekleri bölgede yağmurun haberini beklerler. Genelde Ekim ayının ilk haftalarında kovan nakilleri başlar. Bu nakillerin amacı sünemit poleni ile pürem ve keçiboynuzu nektarı içindir. Bilen bilir. Bilmeyen için tavsiyem, bu bölgede yabani arı çeşitleri çoktur. Bu yüzden arılarımız telef olmakta. Sorun ve neticesi için Akdeniz bölgesinde arı bakımı. Konulu yazıma bakınız.

Gördüğüm ve soruşturduğum üzere 2010 yılındaki pürem balı hasad arıcı arkadaşları oldukca memnun etmiş. 2011 yılı  Ekim ve Kasım aylarında yapılan hasattan pek memnun olanını duymadım. Sonradan öğrendim!  Bu yıl Manavgata çok yağmur yağmış. Bu yüzden nektar üretimi pek olmamış. Sonuç olarak, az yağan yağmur bitkiyi besleyemediği gibi çok yağan yağmur da, nektarı akıtıyor. Aynı zamanda tarlacı arının araziye gitmesini de engelliyor. 12.2011 </p&gt;&lt;strong&gt;&lt;strong</p> >Pürem&lt;/strong>

Pürem ve Keçiboynuzu Balı Üretimi:. 2013 Kasım itibari ile Manavgat ta yetişen pürem bitkilerinin çiçekleri tam açmadı. Yinede ekim aralık arası bal hasadı için pürem ve keçi boynuzu güzel oldu. 11 kovanımdan az çok 24 çita aldım. Strafor ile sıkıştırıp şerbetledim.  31 Aralık 2013 Salı günü tekrar kontrola gittim. Bir kovanımın anası ölmüş. Bu nedenle kalan arıları dışarıya silkeledim. Bu arıların üzerinde ana kokusu olmadığı için, diğer kovanlara sorunsuz girerler. Diğer kovanlardan birer çita çektim. Alt hava giriş ile üst çıkış yarıklarını biraz daralttım. Bazı kovanlarda hala alınacak  nektarlı çitalar vardı,

İklimin Etkisi: Ak Deniz bölgesi Sonbahar ve Kış mevsiminde, denizden karaya  yağış ve sıcaklık geliyor. Yükseklerdeki kar soğukları poyrazdan güneye doğru esen  soğuk rüzğarlar vasıtası ile  bu  bölgeye inmektedir. Bu soğuklar, bitkinin tam açmasını veya nektarını oluşturmasını engelliyor veya oluşumu geciktiriyor. Bu nedenle bu bölgelerde pürem olmuyor sanırım.

Pürem bitkisi, aynı iklim bölgesinde olmasına rağmen Manavgat Serik istikametinde yok. Serik yol kenarından ve 30 km iç kesimlere kadar pürem bitkisi yok. Serik bölgesinin sadece dağlık bölgelerinde yetişmekte. Dağlık bölgeler nemli. Serik bölgesi Manavgata göre daha sıcak. Bu yüzden pürem olmuyor sanırım. Manavgat yolu üzerinde olan pürem bitkisinden köklü söküp evimin olduğu bölgeye Allahın izni ile ekeceğim. Böylece inşaallah Serik çevresinde Pürem yetiştirmek nasip olur. 14.02.2022

Not: Bu dileğimi 2022 ve 24 yılında yerine getirdim. 2022 yılındaki çabam boşa gitti. 2024 yılında Ocak ayında kaya çıkıntısı üzerindeki püremi toprağı ile götürdüm. Püremi saksıda yeşertip büyütmeye çalışıyorum. Daha öncekini kuru topraktan dal olarak almıştım. Sanırım bu yüzden tutmadı.  07.2024

ARILARDA VARROA ve NOSEMA İLAÇLARI

Arılarda varroa ve Nosema İlaçları

Arılarda Varroa ve Nosema İlaçları konusunda bilgiler. Burada yazmaya çalıştığım detaylar 45. Istanbul Apimondia 2017 bünyesi içerisinde, konu ile alakadar yetkililerin sunumlarıdır. Bu nedenle yetkili kişilerin verdiği site adreslerinde elde etmeye çalıştığım bilgilere dayanır.

Temmuz 2024.– Nosema Ceranae: Göçmen arı kuşlarından; Nosema Apis: Bozuk yiyeceklerden oluşmaktadır. Kışın dışkısını dışarıya atıp, bağırsağını temizleyemeyen arılarda ortaya çıkmakta ve bu nedenle arı ölümlerine neden olmaktadır. Çaresi Timol Esanslı Kekik Yağı dır. 5 lt şerbet içine, iğne enjektörü ile 2 ml çekin şerbete karıştırıp şerbetliklere dökünüz. 3 gün ara ile 7 sefer dökmeniz bu zararlıların tedavisi ve imhası için yeterlidir. Ancak verdiğim oranları kendi kovan sayınıza göre hazırlayınız. Bu arada Nosema hastası olan arının belirtisi ise, arı uçamaz, kovan önünde yürür. Kanatları yanlara doğru açık ve sarkıktır.

Arılarda Varroa ve Nosema İlaçları:. Bu konuda yetkili Koreli bilim adamları nosema için zerdecal eksraktını kulanmışlar.  Nosema’yı % 93 oranında  yok etmişler. Buna göre uygulanması ise; 1 lt şerbete 10 gr zerdecal ekstraktı karıştırmışlar. Nosemanın yok edilmesi için diğer bir mecburiyet ise daha var. Nosemanın oluştuğu kovanın çitalarını kullanmayıp, eritiniz. Arılığın yanında durgun su varsa bunu atınız. Akar suyun olması, arı için sağlıklıdır. Akar su yok ise su getirip, gölgelik yere koyun. Yalnız İçine’de tuz atmanız lazım

Arı ölüm sebeplerinden olan Tarımsal bitki ilaçları, Varroadan daha tehlikelidir. Varroa sadece yetişkin arıların ölümüne sebep olmaktadır. Tarımsal ilaçlar ise Yetişkin arı tarafından kovana getirildikten sonra zehir bulaşığını bütün kovana yayıyor. Ne var ki bu istenmedik gelişme sonrası peteklerde olan larva ve yavru arılar bile etkileniyor. Kovandan çıkıp gelmeyen arı ölümlerinin oranı % 41 dolayındadır. Bu ölümlerin sebebi bitki ilaçlarıdır. Sahil bölgelerinde olan arı ölümlerinin daha büyük oranı, bitkisel ilaçlar yüzünden olduğu, aşıkardır.

Arılarda Varroa ve Nosema İlaçları

Varroa için ilaç isimleri:. Arjantinde % 100 organik ve % 96 oranında etkili Aluen Cap isminde bir ilaç geliştirmiş. U şeklinde çita üzerilerine konan şerit, 42 gün boyunca etkisini gösteriyor. Ayrıca Bayern 275 mg şerit ilaç geliştirmiş. Bu ilaç Umetrin ile HOP GUARD beta asit potasyum tuzlarından oluşuyor. (İçeriğini bilmiyorum.) Sonuç olarak bu Şerit şeklindeki ilaçlar % 95 varan etkiler göstermekte imiş. (Oksalit asit, günlüğü olmayan 50 kovanlık arı için:. 800 gr su+ 200 gr şeker+ 35 gr oksalit asit karıştırılır. Özellikle arılar toplu halde iken kullanılır. Her iki çita arasına 0,5 mg damlatmak veya yukarıdan aşağıya arı üzerine püskürtmek yeterlidir.

Varroa mücadelesinde:. Timol Esanslı Kekik Yağı. Mentol ve Okaliptus ağacının yaprağı ve kabuğunda olan Terpineol yağı varroa mücadelesinde % 98 oranında etkilidir. Okaliptusun yaprağı veya kabuğunu Körükte yakın.  Kuvvetli dumanı, kovan içine 5 kez basılır, ağzı hemen kapatılıp, 5 dak. kapalı tutulur. Daha sonra tekrarlanır. Kısıtlı bir süresi yoktur.

Arılarda ölüme sebep olan hastalıklar. Amerikan ve Avrupa Yavru Çürüklüğü; Arı Felçi Virüsü; Kireç Hastalığı. Akut Arı Felçi Virüsü ve Keşmir Arı Virüsü hastalığıdır. Arılarda Deforme Kanat Virüsü:. Pupa halindeki yavrularda oluşup, yavru arılarda görülür. Direk olarak Varrodan değil, varroanın bulaştırdığı bir virüs yüzünden olmaktadır. Virüsü kapan arı, 48 saat içinde ölmektedir. Bu hastalıklar -Allah muhafaza- arılığınızda var ise; Şükredin, böyle kalsın, deyin!  Çünkü:

Arıcılıkta En Korkunç Zararlı

Küçük Kovan Böceği (KKB). Şuan için ülkemizde görünmeyip, sınırlarımızın yakınlarına kadar gelen Trapileaps böceğidir. Araştırdığım kadarı ile bu böceğe karşılık bildiğimiz bütün arı hastalıklarını alıp başımıza koymamız lazım. Bilimsel olarak, en tehlikeli arı hastalığı oldu/olacağı, addedilmektedir. Bilimsel olarak KKB; 250 km lik başka bir yere gidemez. Erişebilmesi için, 100 yıllık bir sürenin geçmesi gerekiyormuş. Ama; gezginci arıcılık sayesinde bu süre ve zamanın, bir anda oluşmasının an meselesi olacağı belirtiliyor. Bu nedenle Gezginci arıcılığa hoş bakılmamaktadır. 02.2018

AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ ve VARROA

Arı Hastalıklarının önlenmesi bakımından uçuş deliklerine teneke koymak bile bir tedavi şeklidir.

Amerikan Yavru Çürüklüğü ve Varroa konusundaki aşağıdaki bilgiler 2017 Apimondia yetkili kişilerin açıklamalarıdır. Ayrıca arıcılık konusunda etkin olan yabancı işletim sitelerinden edindiğim ve yakın ustalarımdan öğrendiğim bilgilerdir.

Temmuz 2024Amerikan Yavru Çürüklüğü (AYC):. Yabancı bilimsel sayfalarda yaptığım araştırmaya göre:. Ne yazık ki bu hastalık Dünyada en yaygın tehlikeli arı hastalıklarının başında geliyor. Nosema hastalığı gibi yaz kış mevsiminde kovanda açlık çeken işçi arıların bağırsaklarında oluşuyor.

Apimondia:. Amerikan Yavru Çürüklüğü ve Varroa konusunu Bu konuda açıklama yapan kişiye hastalığın nedenini sordum. Arının topraktan aldığı bir bakteriden dolayı, demişti! Sonuç olarak iki açıklamayı birleştirdiğimizde ise!. Açlık çeken arı mecburen toprakta bir yiyecek aramasına başlıyor ve bakteriyi kapıyor. Bu bakteriyi kapan arı şerbet ile hastalık mikrobunu tüm peteklere geçiriyor. Böylece Bütün arı bakteri bulaşmış şerbeti petek gözlerinde olan larvalara bal polen karışımı olarak veriyor.

Bu şekilde çoğalan mikrop, zamanla kapalı göz içerisindeki larvanın ölmesine neden oluyor. Ve geçen zaman içerisinde hastalığı kovana getiren İLK arılarda ölüyor. Ancak Dikkatinizi çekerim! Bu hastalıkın Yetişkin arıya zararı olmuyor. Günlük, larva ve pupalara etki ediyor.

Amerikan yavru çürüklüğü AYC Belirtisi:. Böylece Arı şerbeti yiyemez hale geliyor. Koloni aşırı derecede azalıyor. Hastalığın en belirgin görüntüsü, Kapalı yavru SIR kapaklarının tam orta yerinde küçük iğne deliği oluyor. İşte Bu AYÇ hastalığıdır. Bu delikli yerlere kürdan vari bir çöp sokun. Çekildiğinde aşırı derecede pis kokan sümüksü kahverengi bir sıvı süner.

2017 Apimondia – Konferansta – Hastalık nasıl yayılıyor diye sorduğumda ise? Ölmüş arıdan bulaşıyor dendi. Kovan içi ve dışında bu arı ile temas eden diğer arılara.Hastalıklı kovanın arıları veya peteklerinin başka kovanlara verilmesi ile.Kullandığımız arı ve arıcı malzemeleri ile. Kovanlar arası yapılan yağmacılık sebebi ile, bu hastalık yayılıyor.

AYÇ Temizliği ve tedavi şekli ise:. Önce kapalı, açık yavrulu ve yavrusuz tüm ballı çitaları kovanlığın biraz uzağında yakıp, gömünüz (mecbursunuz). Hastalıklı ana dahil tüm arıların hepsini buradan götürmelisiniz. Başka kovana koyup peteksiz akşam vakti 5 km uzağa götürünüz. –başkasının kovanlarına yakın olmasın. Ayrıca Hastalıklı ağaç kovanınızın içine  pürümüz alevini tutup gezdirin. Hastalıklı tüm kovan ve kullandığınız malzemelerinizi temizleyin. Bunun için 5 lt su + 1 lt çamaşır suyu ile yıkamanız şart.

Ek olarak Bu su ile yıkadığınız her şeyi, açık havada, güneş altında, kurutunuz. Değilse bu kokudan arılarınız ölür. Ertesi gün  4 lt şekerli şerbete, 50 gr AYÇ Terramycine  katın. Akşam vakti 5 km uzaktaki arılarınızın yanına gidip kovan içindeki arıların üzerine fısfıs ile püskürtün. Yine de Bu işlemi 3 günde bir akşam vakti ve 4 kere (12 gün)  uygulayınız. İlk ilaçlı şerbeti verdiğinizden 2 gün sonrası, bu kovana hazır veya boş TEMİZ petek veriniz. Yalnız, şerbet vermeyin. 13 – 15 gün sonra tekrar  eski yerine getiriniz. Unutmayın, bu kovanın arı, petek ve balında zehir var

Amerikan Yavru Çürüklüğü tedavisinde kullanılan bu ilacın ana maddesi hakkında. (teferruatunı bilmiyorum, yabancı sitelerden aldım.) AYÇ için Oksitetrasilin Tilosin tartratı veya Lincomycin hidroklorür olan ilaçlardan birini kullanın. Şerbet veya pudra şekeri ile karıştırıp veriniz. Yalnız bu ilaçlar bal sağımından enaz 35 gün öncesi verilmelidir  

Apimondiadan:. Amerikan Yavru Çürüklüğü AYÇ için Kekik Yağı ekstratının 10 ml kadarını şerbet ile karıştırın. Yukarıda yazdığım gibi Fısfıs ile şekli ile püskürtün. 3.2014

Varroa ile Mücadele

Varroa Arının baş ve karın bölgesinde yaşar. Buralarda gezinen  kestane şeklinde kahverengi renkli bombeli, bir toplu iğne başı kadar bir böcek.  

Varroa ile mücadele çeşitli şekilde yapılır. 2017 Apimondia sunumları ile araştırdığım sitelerden edindiğim bilgiler üzerine:. Varroa arının vücudunda açtığı yaradan kan emer. Böylece Kan emdiği bu yer zamanla yara olur ve açılır. Arının başka yerlerinin tahrip olmasına neden olur. Bu yaralardan emdiği kan nedeni ile arılarda erken ölüme sebebiyet verdiği belirtildi. Asit cinsi ilaçların arı kovanlarına gaz, buhar, karton ve sıvı şekli ile verilmesi sakıncalı. Nedenleri Apimondia da açıklanmıştır.

Varroa ile mücadelede Kovana dışarıdan buhar/gaz şekli verilen Oksalik ve formik asitlerin zararı. Kovan içine karton şekli ile verilmesi kap içinde sıvı olarak konulması yanlıştır. Bu ilaçlar buharlaşma ve soluma şekli ile varroayı öldürmektedir. Ama . Buharlaşan ve yakıcı olan bu ilaç arının vücudunda olan yaradan arıya temas etmektedir. Bu yaradan dolayı arı zehirlenmekte ve erkenden ölmektedir. Bu açıklamayı, apimondia yapmışlardı.

Duman türü amitraz ilaçlı kartonların, aşırı verilmediği müddetçe zararı yoktur. Bu yöntemi ise, her 3 güne bir, 7 sefer vermeniz daha etkili olur. Amitraz etkili ilaç. Yalnız!. Bu ilacı alırken kutu üzerinde yazan miktarına bakın. 400 mg olanını alınız. Ancak bu ilacın Mayıs ayından sonra verilmesi insan sağlık acısından zararlıdır. Kurutulmuş yafa cinsi portakal kabuğunuda duman türü cinsi için uyguladığınız usulü uygulayınız. Portakal dumanını her daim verebilirsiniz. Yalnız her verdiğinizde uçuş deliğini, 15 dak. kapalı tutmanız, bu yöntemi ilk açıklayanların tembihidir.

Varroa için Esansiyel uçucu yağlar:Varroa için Timol esanslı kekik yağı, Mentol, Kafurun, Okaliptüs yağları. Bu yağları eczane veya aktarlardan alabilirsiniz. Bu yağlar tehlikesizdir. Kokusu ağır olduğu için  petek ve bala sirayet eder. En basit yöntemi. 5 lt Şerbet içine 1 ml Kekik yağı sıkıp şerbetliğine dökünüz. için uygulama şekli. 15 C’ ve üzeri havalarda, 10 Çitalık kovana 5*10 ebadındaki kalın saman kağıtlı karton kesiniz. Veya ambalaj kartonuda olur. Üzerine 2 ml kekik yağını sıkın. Çitaların üzerine koyup Örtü tahtası hemen kapatınız.

Veya yaptığın 5 lt şerbet içine enjektör ile 3 ml kadar kekik yağının karıştırılması yeterlidir. Yalnız bu miktarın hepsini kovanlara bölüştürmeniz gerekir. Her 3 güne bir 7 kere uygulamanız yerinde olacaktır. En temiz ve tehlikesiz şekli, varroa için pudra şekeridir. Çitaların arasından arıların üzerine serpilmesi gerekir. Diğer tehlikesiz varroa mücadelesi kurutulmuş yafa portakal kabuğudur

Petek altının kesilmesi ile varroa mücadelesi:. Nisan ve Mayıs aylarında her kovandaki ham 1-2 çitanın alt tele gelen bölümü kesilir. Petek bu şekilde kovana yerleştirilir. Bu kısma arılar erkek gözü olacak şekli ile mum örerler. Varroa en çok erkek arı gözlerinde olur. Ama, erkek arıdan inip işçi arıların üstüne çıkarlar. Bu gözler sırlandığı zaman telin dibi ile kesilip atılır. 02.2018

Ayrıca; ARI HASTALIKLARININ BASİT TEDAVİLERİ yazıma bakınız.

Varro ile mücadeleyi, 5 km mesafe içindeki başka arıcı yapmaz ise! Varroadan kurtuluş yok. 09.2021.

AĞAÇ BOŞLUKLARINDAN ARI ALMAK

Arıcılığa başladığımın ertesi senesi Kuğulu su deposu yol kenarında olan arılarımdan çıkan ilk oğulum.

Haziran 2024 – Ağaç Boşluklarından veya ağaçtan Arı Almak her arıcının takla attığı anlardır. Böyle bir şansa erişen arıcının bu nimetleri orada alması için neler lazım. Kovan bisküvi kutusu petek bağlama teli ve lavabo spiral hortumu olmalı. Ballı ve varsa işlenik petek yoksa ham petek körük boş çita maske ile yola çıkın. Veya ağacın dalından oğul alacaksanız yanınızda uzun sırık olmalı. Ek olarak o an işini görmesi babından bir çuval.

ağaç kovuğundan arının alınması veya kaya kovuğundan arının alınması. (Buradaki anlatımım, ağacı kesmeden, kayayı kırmadan almak üzerinedir.) Ağaç Boşluklarından Arı Almak için Kovan veya bisküvi kutusunun arka tarafını delin. İçine ballı, işlenik hazır veya ham petekleri koyun. Spiral hortumun bir ucunu kovanın bu deliğine sokun. Diğer ucu arıların olduğu ağaç veya kaya üzerinde olan deliğe sokunuz. Gerekiyorsa açık yerlerin etrafını çamur ile sıvayın. Başka yerden girip çıkmasınlar. Kovanı uygun bir yere koyun veya bağlayın. Uçuş tahtasını açık tutunuz. Zaman içerisinde önce arılar sonrada ana arı, bu kovana gelecektir.  Beklenmesi lazım.

Kesme veya kırma durumunda ise! BOŞ kovanı veya büskivit kutusunu, ballı çitaları, teli hazır ediniz. Arılara tütsü vererek sakinleştirin. Sonra yavaş yavaş ağacı veya kayayı kırıp, kesip arılara ulaşınız. Dikkat ediniz arıların üzerine ağaç, kaya parçası gelmesin. Petekleri kesin. Üzerindeki ANA arı ile birlikte boş çita içine kestiğiniz taraf yukarıda olacak şekli ile yerleştirin. Çitanın dışından galvanizli tel ile peteği bozmadan çitaya bağlayınız. Hepsini aynı şekilde yapıp, kovana yerleştirin. Burada dikkat edeceğiniz nokta, ana arıyı aldığınızı görün. İşiniz bitince, kovanı aynı yere bırakınız ki dışarıdaki arılar bu kovana girsin. Rast gele.  12.08.2012 pazar

Daldan Oğul arısını Almak:. Benim şansıma oğul arısını ya ağaç dalında beni bekler buldum. Veya içinde çitalar olan kokusu olmayan kovana giriş yaptıklarında gördüm. Kaç kere aradım ise hiç rast gelmediler. Dalda olan arıyı almak için omuzunuza kovan koyup dalı silkeleyin. Veya erişebildiğin dalı mecburen kesip buradaki oğulu kovan içine silkele. Yada erişemediğin daldaki oğulu almak için ise uzun sırık kullan. Sırık ucuna bir çuval geçirip daldaki oğul arısına ortala. Kuvvetlice dala vurunca hepsi çuval içine dökülür. Kalan varsa tekrar et ve çuvaldaki arıyı içinde petek olan kovana silkele. Yalnız içinde ana arının olduğunu gör. Değilse arı, ana nerede ise oraya gider. Tem. 2024

YAZ KIŞ ARI ÖLÜMLERİ

Yaz Kış Arı Ölümleri:. Devamlı olur. Arı ölümleri kendi hatamız veya dışarıdan gelen nedenlerden dolayı devamlı olmakta. Kendi gözümüze bakar gibi arıyada bakmalıyız. Bunun için 2017 Istanbul Api Mondia Arıcılık ve arı bakımı konulu konferansta bulundum. Burada sunum yapan yetkili kişilerin bilgileri ışığında yazımı  yayınlıyorum. FAO başta olmak üzere kendi tecrübelerimi ilave ettim.Haziran 06.2024.

Arıcı ne yazık ki ne yaparsan yap şunu unutma! 10 çitalık arın gelecek sene mart ayında 8 çitaya düşecek. 12.2015

12 ay boyunca Dünyanın her yerinde geçerli olan arı ölüm nedenleri:

1 – Yeryüzü ve okyanuslar dahil  her yerde canlı yaşamaktadır. Ne var ki okyanuslarda yaşayan her türlü canlıda İnsanlar tarafından hızla tüketilmektedir. Ne yazık ki Katliam neticesinde her şey meralar, ormanlar yok edilmektedir. 2 –  Arıcı tarafından bilinçsizce yapılan, arı ilaçlamaları. 3 – Her türlü sebze ve meyve çiçeklerini, böceklerden korumak için yapılan  tarım ilaçlamaları.  4 – Sanayilerin zehirleri baca dumanları ile oluşan sera gazları neticesinde anlık değişen hava. 5 – Kışlatılan arı yiyeceğinin az olması. 6 – Varroa ile yeterince mücadele etmemek. 7 – Genetik özelliği karıştırılmış arı. 8 – Türkiyede 27 Tem 7 Ağustos 2021 sıcaklardan dolayı yanan ormanlarda ölen arı ölümleri gibi. 9 – Tüm canlılarda oluşan hastalıklara neden olan (grip gibi) mikroplar. 10 – Arıların sindirim sisteminde oluşan hastalıklar.  11 -Yağmacılık arı ölümlerinin en belirgin şeklidir. Bu yazdıklarımla 12 Ay Süresince Yaz Kış Arı Ölümleri neden olmaktadır. 09.2016

GENEL AÇIKLAMALAR

A – Ne var ki Bunların hepsi % 90 insanların kendine yaptığı kötülüklerdir.

B – Çiftçimizin kendi bitkisini korumak için verdiği ilaç. Bu nedenle kovan önlerinde ölmüş arılara neden oluyor. Sonrasında zehirlenmeden dolayı olan arı ölümleri belirtisi Arıların Hortum dilleri dışarıda olur. Ne yazık ki zehirden dolayı kimi arı gittiği yerden geri dönemez (fao)  03.2018 Örnek:

Kontrol için 2014 senesinde Manavgata gittim. Kovanımı açtım. Ne var ki Arıların çoğunun kovan dibinde ölü şekli ile yattıklarını gördüm. Ne var ki Petek üzerinde yiyecekleri bitmiş. Çünkü ilaçlı bölgeye giden tarlacı arılar öldü. Haliyle olan balı yavru arılar yemiş. Bu arada!Her kovanın arısı farklı bölgeye gider.

Sonuç olarak tarlacı arı olmadığı için genç arılar tarlaya çıkamıyor yolu da bilmiyor. Bu nedenle açlıktan Kovan dibine dolayı düşen arıların üzerine duman bastım hemen canlandılar. Şerbet verip kapattım. Sonrasında baktım hepsi canlanmışlar. Arılarımızı aynı akşam Akseki Cendeve bölgesine getirdik. Burada yabani  çilekler yeni açıyordu.  Ne var ki Yabani çilek balı hafif acımsı oluyor. Buna göre bu balın acı olması balın kötü olduğu manası çıkmamalı.

C – Ana arı, kovan içindeki polen ile dışarıdan getirilen taze polene bakarak, günlük atar. Bu aylarda  polen almayınız.

D –  Kovan içi ıslaklık. NEM arıların hastalanması ve telef olmasına sebep olur. Burada kast ettiğim buharlaşma neticesinde kovan dibinde birikmiş bir kaç damlalık su değildir. Halbuki Esas tehlike kovan içi ve örtü tahtası altında pamuksu küf ve mantar oluşumudur. Kovanları öne doğru hafif meyilli koyunuz. Sahil bölgesinde çita sayısı 4 ve daha aşağısı olduğunda çitaları, giriş deliğine ortalayın. Dış taraflara strafor koyunuz. Ek olarak Kovan dış tahtasında çatlak var ise, buralara silikon çekiniz.

Daimi nemli ıslak toprak üstüne kovan koymayın. Kovanlarınızın üst kapak altınada, naylon cinsi örtü koymayınız. Naylon kovanın hava almasını engeller. Bu yüzden kovan içinde küf ve mantarın olduğunu gördüm.  Yinede Tercih sizin. Ek olarak rutubet nasıl ki bizlere ağrı yapıyorsa arılarında ölümüne sebep olur.

ARI ÖLÜM NEDENİ OLAN HASTALIKLARDA BASİT TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bu hastalık türlerinden olan AYC! &lt;strong>12 ay süresince yaz kış mevsiminde arı ölümleri olur.

Ne yazık ki Her türlü hastalık ve ölümlerde yavru atımı rüzgarın etkisi başta gelir. Üşüyen arı çita üstüne birikip yumak olur. Ne var ki bu sefer arının gezinmediği yerdeki yavrular soğuktan ölür.

Arılarda Kireç hastalığı ve Yavru atımı. Kışın rüzğardan üşüyen arıların çitanın üstüne çekilmesiyle olur. Ne var ki bu hastalıkların sebebi bir mantar hastalığındandır. Arıların petek üstlerine birikmesi ile günlük ve larvalar beyaz taş haline gelir. Benzer şekilde Yavru atımı ise, aynı durum nedeni ile ölen etsi pupalardır. Bu hastalıklar, Havanın ısınması ile geçer.

Erkek arı ve pupalarının atılma sebebi. Yazın temmuz ayından itibaren arılar bu pupaları atmaya başlar. Bu durumu diğer yavru atma ile karıştırma.

Mayıs hastalığı;. Üzerinde gezinen arı olduğu halde kapalı ve günlüklerin içi sıvı hale gelmesidir. 

Nosema. Arının dışkısı ishal sarı nokta halindedir. Özellikle Kışın ortaya çıkar. Nedeni ise; Arının yemiş olduğu bozuk yiyecek içeçekten kaynaklanır. Kışın soğuklardan dolayı dışarıya çıkıp defi hacet yapamazlar. Hastalık bu yüzden o kovandaki tüm arılarda olur. Sonrasında Arı pisliğini dışarıya yaptığı müddetçe nosema hastalığı oluşmaz.

Nosema Tedavisi. 5 lt şerbet hazırlayın. Şerbete yarım bardak Elma Sirkesi veya 1 ml kekik yağını karıştırıp 3 kere veriniz. Malzemelerinizin ve suyun temiz olmasını sağlayınız. Ne yazık ki Bu hastalığın göründüğü kovan peteklerini kullanmayıp, eritmeniz lazım. Durgun birikinti sular ve bozuk şerbet, nosema sebebidir.

Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü ve belirtileri;. Ne yazık ki Toprakta oluşan bir mantarın kovana getirilmesi ile başlar. Böylece Kapalı yavru gözlerinde larva sıvı hale geçer.

Hastalığın olduğu yavru gözlerinin kapaklarında delik olur. Ne yazık ki Bu yavru deliğine çöp sokulup çekildiğinde kahverengi kokan bir sıvı süner. Tespit edildiğinde, çitalarının hepsi yakılmalıdır.

Arılarda Koloni çöküşü veya sönmesi. </strong> Bu kayıp 12 Ay &lt;strong>Süresince Yaz Kış Arı Ölümleri olur. Bu yüzden Peteklerde balı açık ve kapalı yavruları olduğu halde kovan boşalır. Zehirlenme sonucu ve yiyeceği kalmadığında arılar ölür. Ek olarak Varroa için dumanı çok verdiğinizde bile bütün arı kovanı terk eder.

F– (gezginci bir arıcı arkadaşın itirafı)  Arılara kek vermiş. İçme suyunun Çok uzakta olması nedeniyle arı ölümlerine neden olmuş. Suyun olmadığını bile bile kek verilmesi, arı ölümlerinin en büyük nedenidir. Bu nedenle özellikle Ege ve Ak deniz bölgesi  dışında  kalan  kovanlara kek vermeyin. Özellikle Aralık/Ocak/Şubat ayları içinde kek vermeyin. Sahil bölgelerinde ise, soğukların uzun geçeceğini öğrendiniz ise, yine vermeyiniz.

VARROA İLE MÜCADELE ETMEK İÇİN.

<strong&gt;G -12 Ay Süresince Yaz Kış  Arı Ölümlerine neden olan Varroa ile mücadele her daim yapılır. -&amp;lt;strong> Yalnız oksalik ve formik asitlerin verilmesinin arılar için’de zararlı olduğu bilgisine eriştim. Çünkü Varroa ne yazık ki, kanını emdiği arının vücudunda yara meydana getiriyor. Havaya yayılan bu ilaçların etkisi varroayı öldürüyor. Bir kaç gün sonrada arılar varroanın açtığı yara nedeni ile bu yüzden daha erken ölüyorlar. (Kaynak FAO ve ApiMondia) 03.2018

Kışın Varroadan dolayı arı ölümleri olurmu?  Nasıl yaşayacağını, her mahlukat bilir. Varroada, arı ölürse kendisininde öleceğini bilirdir. Sonuç olarak Kışın arı, yaşantısının en aza indirdiği gibi varroada yaşantısını yavaşlatır.

Özellikle Üniversite Denemelerinde:. Timol esanslı kekik ve okaliptus yağının % 95 etkili olduğu tespit edilmiştir.

Buna göre Çukurova Üniversiteside Varroa için (yafa) Portakal kabuğunu test etmiş. Dumanlı ilaçın verildiği gibi verip, ağzını 15 dak. kapatınız.

Varroa için pudra şekeri ise! Çay şekerini toz haline getirin. Böylece toz haline getirdiğiniz şekeri kovan içinde çita aralarındaki arı üstlerine serpiniz. Bunları her daim verebilirsiniz.

HSoğuk günlerde peteğin boş dip taraflarına strafor koyunuz. bkn. – Arıların Kovanda Strafor ile Sıkılaştırılması

– Bu arada yaptığım araştırmaya göre, cep telefonu istasyonlarının arıya zararı olmadığı yönündedir. 03.2018

KOVANLAR ARASI ARILARDA YAĞMACILIK.

İ – Arıların kovan önünde fazlası ile uçuştuklarını gördüğünde yağma olmasa bile hemen uçuş deliğini kapatınız. Yalnız Yağma, Yaz Kış Arı Ölümleri içinde her zaman olabilir. Bunu aEn az 30 dk  bekleyin dağılsınlar ve kovan üzerine yapışsınlar. En güvenli şekli bu. Arıların hava almasını engellemeyiniz. Uçuş tahtası delikli, kovanınız alttan polen tuzaklı ise, sorun yok.

J – Bulunduğu ortama uyum sağlayamayan melez arı cinslerinde her daim arı ölümleri olabilmektedir.

K – (tecrübem) Kışın kovanlarınıza arı uçuş tahtası genişliğinde teneke kesip asınız. Bu teneke kovana direk gelecek soğuk rüzgarlı havayı izole eder. Yazın ise, kovanlarınızı gölgelik yere koymanız salık verilmektedir.

LKovanlarınız karlı bölgelerde ise üşenmeyip gidin. Kovanın önündeki karları en az yarım metre, toprak görününceye kadar temizleyiniz. Arıların bazıları  uçuş yapamadan uçuş tahtasından yere düşmekte. Kara düşen arı kalkamaz ise, uyuşur ve ölür. Toprak, kül düşen arıların konabileceği, ölmeyeceği güvenli bölgeyi oluşturur. Kovan üzerinde, yanlarında kar var ve  kovana zararı yok ise, bunlar kalsın, faydası olur. Kimi arıcı; – Yiyeceği olan arı ölmez, soğukların zararı olmaz, diyorlar. Yanlış. Soğuklarda arıların açlıktan öldüğü tespit edilmiştir.  w.bienenstand.at/

Arı ölümlerinin diğer bir neden ise  ‘Sarıca ve eşek (borazan) arıları. Yağmur etkili yağmadığı müddetçe ARALIK ayına kadar yaşarlar. Sarıca arıların öldürülmesinde en etkilisi yöntem. Kovan yakınına sereceğiniz bal bulaşığı naylon örtü üzerine sarıca arılar gelir. Bala konan arıları öldürün.

Borazan arının imha edilmesi. Geniş bir malzemenin ortasına bir parça et koyup üzerine ve etrafına bu yapışkanı sürerek dağıtın. DDT tozunu yanınızda bulundurun. Yakaladığınız sarıca arısının arkasını DDT tozuna değdirip salın. Arının gittiğinden emin olun. Yuvasına gidecektir. DDT, uygulanması yasak olan bir ilaçtır. Borazan arılarda arılarımızı yok ediyor!  2011

ARI HASTALIKLARININ BASİT TEDAVİLERİ

Arı Hastalıklarının önlenmesi bakımından uçuş deliklerine teneke koymak bile bir tedavi şeklidir.

Arı Hastalıklarının Basit Tedavileri:. Her daim arılığınızda oluşan hastalıkların tedavisinde bilmeniz gereken basit bilgilerdir. Bu sebeple aşağıda belirttiğim arı hastalıkları ve tedavisi, tecrübem ve bilimsel açıklamalar doğrultusundadır.

Temmuz. 2024 – Kireç Hastalığı Ve Adi Yavru Çürüklüğü:. Arı Hastalıklarının Basit Tedavileri içinde tedavisi en basit olan arı hastalığıdır. Her iki hastalık, aynı sebepten dolayı oluşur. Özellikle kışın olur. Haliyle son  ve ilk bahar mevsiminde soğuk esen rüzğar zamanlarında devam eder. Kovan içine giren sert soğuk havalarda arı üşür. Arı ısınma maksadı ile peteklerin üst ortasında birikip yumak olurlar. Bu hastalık petek gözlerinde olan taze  larvaların beyaz taş kireç şekline gelmesi ile bilinir.

Adi Yavru Çürüklüğü:. ise bu sefer çıkmak üzere olan arılar üşür ölür ve dışarıya atılır. Her iki hastalığın Tedavisi ise Üzerinde arı gezinmeyen petekleri dışarıya alın. Her iki tarafa strafor ve benzeri cisimleri petek büyüklüğünde kesip sağlı sollu sıkıca koyunuz. Bu hastalıkların en basit tedavisi benden. Uçuş tahtası büyüklüğü ve genişliğinde teneke kesip tam ortalayacak şekilde buraya asınız. Böylece sert rüzğarın direk etkisini ortadan kaldırmış olursunuz.

Nosema:, Özellikle kışın sert ve daimi esen rüzğarlardan dolayı yumak yapan arılarda olur. Bu yüzden dışarı çıkamayan arılar defi hacet yapamazlar. Bu durum ise arılarda bağırsak sorunlarını ortaya çıkarır. Nedenleri olarak kovan içindeki nem ve bozuk beslenmeye dayanır. Kakası özellikle kovan üzerinde yuvarlak, ishal şeklinde görünür. Ayrıca diğer bir belirtisi ise arı fazla uçamaz. Büyük kanatların altında ki küçük kanatların, bitişik olması gerekir. Bu hastalıktan dolayı bu kanatlarda ayrık ve aşağıya doğru sarkık görünürler. ileri hallerde arının ölümüne neden olan, arıların orta bağırsağında gelişen bir parazit hastalığıdır. Nosema hastalığı nedenleri ancak laboratuvar ortamında tespit edilir. 

Ana arı petek üzerinde gezinemez kovan dibine düşer. Ana arı ishal değil, kabız olur.  Koloni ve arı huzursuz, saldırgan olup, koloni düzgün gelişmez ve ölüm oranları yüksektir. Petekler, kovan içi ve dış yüzeylerinde toplu halinde ishal pislikleri görülür. Ek olarak, bu hastalığa yakalanan arı uçamaz. Kovan önlerinde sürünür, felç olup, C biçimi  kıvrılmış ve kanatları açık yayılmış olarak ölür. 

Nosema ve varroa için Arı Hastalıklarının Basit Tedavileri olarak timol esanslı  kekik yağı verilmelidir. 5 lt Şerbet içine 1 mg kadar kekik yağını çekip karıştırın. Aktar ve eczanelere bakınız. En iyisi pazarlarda ‘koku’ satan gezginlerde olur. Yalnız bu şerbeti 3 er gün ara ile, 7 sefer vermelisiniz.

Nosemanın doğal tedavisi  nane papatya fesleğen çıngırak veya civan perçemi. Bu otların birini kaynatıp suyunu şeker ile karıştırıp verebilirsiniz. Bu arada kovanları çamaşır sodası veya pürümüz ile temizleyin. Petekleri imha edin. Veya; Arılar protofil (ot çayı) veya fumidil B antibiyotik verilerek tedavi edilir. Protofil, 1 lt şurup içine 17 ml olarak veriniz.

Amerikan Yavru Çürüklüğü  hastalıkları AYÇ :. Bilimsel sayfalarda yaptığım araştırmaya göre bu hastalık Dünyada en yaygın tehlikeli arı hastalıklarının başında geliyor. Yaz kış mevsiminde kovanda açlık çeken işçi arılarda oluyor. Nosema gibi ama nosema olmayan arının sindirim sisteminde oluşan bir bakteriden kaynaklandığı belirtilmektedir.

2017 Apimondia– Bu konuda açıklama yapan kişiye hastalığın nedenini sordum. Arının topraktan aldığı bir bakteriden dolayı, demişti! İki açıklamayı birleştirdiğimizde? Aynı yere varıyoruz. Açlık çeken arı dışarı çıktığında toprakta yiyecek aramasına başlıyor ve yememesi gereken yiyeceğe gidiyor. Ne yazık ki bakteriyi kapıyor. AYÇ konusu için; AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ HASTALIĞI başlıklı yazıma bakınız.

Kovanları devamlı ıslak olan su sızan ve su akan toprak üzerine koymamaya dikkat ediniz. Çünkü bataklık durumunda olan bu yerde her türlü bakteri yaşar. Arılarınıza bulaşır, eliniz ve malzemeleriniz vasıtası ile de kovana taşırsınız. Diyeceksiniz ki; arının kendisi gitmez mi? gider ama siz tedbirinizi alın.

Eldiven ve malzemelerinizi temizlemek için:. Biraz alevleyeceğiniz körükten çıkan alev üzerinde eliniz eldiveniniz ve malzemelerinizi gezdirir iseniz dezenfektan yapmış olursunuz.

Bu arada bir düşüncemi de sizlerle paylaşmak isterim. Arıları kontrol ederken çitaların ve kovanın içinde olan propolisi sıyırıp, istersek alıyoruz veya atıyoruz. Şayet propolisi ihtiyacınız için almayacaksanız, sıyırdığınız propolisi gelişi güzel atmayınız. Temiz bir taş, ağaç, dal veya başka bir yere sıyırınız. Arı, sıyırdığınız propolisi tekrar toplamak için uzaklara gitmesin. 06.2013

ARI VE ARICILIK HEVESİM

Temmuz 2024. Arı Ve Arıcılık Hevesim yıllardır vardı. 1980 yılı sonrasında TRT 3 tv kanalında arıcılık programı çıktığında zevkle izlerdim.  Yıllardır arıcılık yapmak isterdim. 1987 yılında Alüminyum fabrikasında çalışırken, arıcılık kursuna gitmek istedim. Lakin, kurs yeri ve saatleri uygun olmadığı için, gidemedim.

Emekli olduktan sonra bir ara 2 dönem apartmanımızda yöneticilik yaptım. Yaptığım araştırma sonrası Halk Eğitimde akşamları arıcılık kursu açılacakmış. Gündüzleri bilgisayar kursu. İkisine de yazıldım. Arı Ve Arıcılık Hevesim burada canlanmaya başladı. Genel kurulda apartman için çalıştırdığım kişi haklı, ben haksız oldum. Tekrar seçtiler ama hala ve hala çalıştırdığım kişiyi savunmaya devam etmeleri üzerine, yönetimi bıraktım.

Sonrasında arıcılık sezonu bitmek üzere olduğundan, hemen arıcılığa başlayamadım. Daha sonrası 2010 yılı Nisan ayı içi idi. Kurs hocamın vasıtasıyla  öğretmenlikten emekli bir arıcı ile temas kurdum. Başlangıç olarak iki arılı kovan alma konusunda anlaştık. Yalnız arılar kışlık  yerleri olan Antalya’dan geleceklerdi.

Daha sonra 22 Nisan 2010 cuma gecesi bir kamyon dolusu kovan geldi. Böylece Saat 02.00 de indirmeye başladık. Beş gün sonrası ustam olacak kişinin önerileri ile iki adet kovanı seçtik. Ustamın yanında bir ortağı var. Esas yönetim öğretmende.

Böylece onların yanında bazen sorarak, bazende yaptıklarını gözetleyerek bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Mayıs ayı içinde bir hazır ana alarak, 2 kovandan 3. kovan çıkarttık. Bu sene çiçek bakımından kısır bir dönem olduğu konuşuldu. Geçen sene oğul çok almışlar.  Bu sene ustalarımın yaklaşık 110 kovanından sanırım 10 tane oğul aldılar.

Kısaca her işin kendine göre bir zahmeti var. Haliyle ağır bir işi olmasa da, kovanların yanına gidip gelmek bile bir iş. Bu sebeple günlük 34 km yol alıyordum. Bunu şikayet yönünden yazmıyorum. Bulunduğumuz yer tepelerin ve dağların yanında olması, bana apayrı bir haz veriyordu. Sonrası buralarda sarardı kaldı. Ama bu işi zevk ala ala yapıyordum vede hoşnut idim.

İyisi kötüsüyle 5 ay 10 günlük acemilik 25 Ekim 2010 cmt akşamı bitti. Saat 16 – 17 arası rüzğar ve gök gürültüsü ile yağmur başladı. Bu yüzden hafifçe ıslanmıştık. bir güz yağmuru seronomisini yaşadık. Neden sonra yağmur dindi. Bu sefer ustalarla beraber daha önce indirdiğimiz kovanları daha kalabalık bir şekilde kamyona yükledik. Lakin yüklemenin sonuna doğru yağmur tekrar başladı.

Başkaları ile konuşurken, – Benim 2.5 kovanım var, diyordum. İlk iki kovanıma ilave koymuşken, çoğalttığımız kovan sadece damızlık olarak kalmıştı. Bu nedenle böyle konuşuyordum.

Ustalar tekrar Antalya yolunu tuttular. Daha sonra bende komşumun bağına doğru hareket ettim. Arı ve arıcılık hevesim burada yaşamaya devam edecekti. Haliyle arıcık tecrübem yoktu. Kendi başıma yol yordam bilmiyordum. Daha önceden kovanlarımı nereye koyabilirim! diye düşünmeye kalmıştım. Öyle ya sadece benim isteklerim değil, başkaları ne diyecek, buda önemli idi. Ama düşündüğüm kadar değilmiş. Sağ olsun komşum Hasan Gürcan abi- Şimdilik kardeşimin bahçesine koyalım sonrasını hallederiz deyince rahatladım.

Sonuç olarak Bağ Arası mevki her yeri sebze bahçeleri dere tepe yeşillik olan bir yer. Şimdi nerede ise ‘bir karış’ yeşil tepeleri zor bulunan yer oldu. Her yeri beton evler kapladı. Sadece yağmur mevsiminde yeşillikler arasında bir bölgemiz. Ve dolayısı ile betona direnen  bazı vatandaşların sayesinde kısmen yeşillikli.

Haliyle kovanlarımı koyduğum yer ‘hala ben varım’ diye bilen bir yeşil bölge. Yakınında  yazın yok olma durumuna gelen devamlı akan bir su kanalı mevcut. Ertesi gün arılarımın hatırını sormaya yanlarına gittim. Hepsi canlı ve eskisine göre daha hareketli idiler.

04.10.2010 pzt günü, kovanlarımın iki tanesini açtım. Nakliye sonunda bir hasar olup olmadığını görmek istedim. Üzerinde ilave olanın birini açtım, hasar yok. Ana verdiğimiz 3. kovanı açtım. Kovanı açtım ne göreyim; ilaveli kovanda arısız boş yer görünmezken, bunda arılar üst üste binmişler. 9,5 çıta bal ve arı dolu. İkisini alıp, taze çıta koydum. Bu sebepten dolayı etraf arı kaynadı. İyi ki etrafta kimseler yoktu. Çorabımın üstünden ve 4 yerimi soktular bile. Şu an saat gece yarısını geçti. Hala sokulan yerlerim sızlıyor. Sızlıyor ama; Bacaklarımda sinirsel bir durum var, acaba faydası olur’mu?

Bütün arıcılık konulu yazılarımda bir örnek verirdim. Her şeyi tam ve full olan 10 çitalık arınız Mart ayında 8 çitaya düşecek. Dediğim örnekleme noktası burası.

Şimdi kovanlarıma  istediğim zaman, tabii ki gerektiğinde istediğim şekilde bakıyorum. Sağını solunu inceliyor  ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. (haklı-haksız) Şunu yap, şunu yapma diyende yok. Zevkim iki katına çıktı. Ölseler Şahlansalar sonuçta benim arım. Ayı’ya sormuşlar: Ensen neden kalın? Kendi işimi kendim görürüm demiş.

Ustaların yanında onlar için çalışma mecburiyetim yoktu. Yinede Hem yardım edeyim, hem bir şeyler öğreneyim, diye 110 kovan benim miş gibi çalıştım. Hal böyle iken, esas usta öğretmen arıcı, 2 sorumdan sonra- Çok soruyorsun, derdi. Bence Siyasi görüşümden dolayı Öğretmen usta arıcının  bildiklerini bana aktarma isteği az idi. Kovan bakım devamında sıra benim kovanlara gelindiğinde -lütfeder gibi- Şunlara da bir bakalım, derdi. Zoruma giderdi.

Ben ise bildiğim bir bilgiyi başkalarına vermek için ayaklarına gidiyorum. ( Belli değil mi? 2024) 2011 yılı başında, kendi adımla bu sayfayı açtım. Böylece bildiklerimi siz dahil, herkesle paylaşıyorum.

İyiki Arılar verileni inkar eden insan değil, bir  böcek. Ah Birde Nazar olmasa! İnancıma göre benim belimi büken nazar. İyi bakarsam, inkar etmeyip hepsi büyüyecek. Ama. Allah nazardan saklarsa. Nazar değerse, arı ilerlemez. Derler. Nitekim Öylede bilinir. Sene 2024. O zamanlardan bu yana gögsümü gere gere 300 kovanım var diyemedim. Sonuç olarak dolu dolu 10 kovanım bile olmadı. 2024 Mayısında gelen bir oğul ile bir kovanım oldu.

Bildiğim gördüğüm hiç bir şeyi ve bilgiyi kimseden sakınmadım. Öyle ki, ben sorduğuma cevap alamazken ben başkalarına onlar sormadan söyledim, anlattım. Sonuç olarak 14 senedir yerimde sayıyorum. Neden? Siz söyleyin. Bu arada bana arıcılık dersini veren diğer rahmetli usta Kazım Arıcı:. – Göz Nazarı arıyı öldürür derdi. Bu inanç ile Nazar duası kopyasını getirmişti. İlk iki kovanımın kapak altında bu duaları raptiyeledim.

Evet. Ben Mecit ALBAYRAK. Arı Ve Arıcılık Hevesim her daim var. Lakin bir türlü istenilen uygun kovan sayımı bir türlü tutturamadım. Allahın izni ile karşılıklı fikirlerimizi paylaştığımız arılı ballı nice yıllarda görüşe bilmek  niyazımla. Kalın sağlıcakla.  10.2010    Mecit   ALBAYRAK

ANA IZGARASININ ETKİLERİ NELERDİR?

Ana ızgarası değil ama buda bir ızgara gibi. Aslı resmi buluncaya kadar

Temmuz 2024– Ana Izgarasının Etkileri Nelerdir? Bunları bilmeden mukayese etmeden! Ana ızgarasını ben kullandım! Demek ile bilinçli kullanmak arasında dağlar kadar fark var. Izgara koyma zamanı bana göre tartışmaya açık bir uygulama şeklidir. Amaç! Kuvvetli koloni sayesinde bol bal almak olmalıdır. Bu yüzden önce bolca arımızın olması şart. Bu nedenle ilkbahar aylarında şerbet polen bol olmalı. Varroa ve diğer arı hastalıkları ile bilinçli mücadele ediniz. Ana ızgarasının konulmasındaki amaç! İlavedeki peteklere ana arının geçip günlük atmasını engellemek ve peteklere arının bal doldurmasını sağlama amaçlıdır. Onun için Ana Izgarasının Etkileri Nelerdir? Bunları mukayese ederek ızgarayı koyunuz.

Izgaralar standart on çitalık kovan ölçülerinde imal ediliyor. Gözler arası yükseklik 5 mm. İçinden bölmeli plastik veya paslanmaz telden bir ızgara. Böylece bu milimetrik ölçülerden büyük olan Ana ve erkek arı bu kanal aralarından geçemez. Yeterli şartları sağlamadı iseniz! Ana ızgarasını kullanmak, zararlıdır.

Şimdi Ana ızgarasının faydasına bakalım.

Ana Izgarasının Etkileri Nelerdir? Bunların bilinmesi lazım. İlk bahar ayları bitiminde ana kuluçkalık ve ilavedeki tüm peteklere günlük ve kapalıyı doldurmuş olmalı. Böylece İkinci üçüncü ilaveleri de koyma şansınız olacaktır. Yağmurun etkisi ile Nektar akımı uzun zaman sürer. Bu nedenle kovan içi full işçi arılı olur. Peteklerde yeterince günlük ve kapalı göz ile petek üzerinde bolca arı yokken ana ızgarasını koymak! Sonuç olarak! Zarar verir.

Çünkü Ben nektar peşinde değilim diyebilirsin! Pancar şekeri şerbetini bolca verip buraya şekerli bal yaptıracağım. Sonuç olarak, Nektar gelirse benim kazancım olur diyebilirsiniz. Yalnız başkasına -Balım şekerli demeniz şart.

Hakiki bal istemez iseniz ve rahatsızlığınız yoksa! Bal alacak kişilere tavsiyem! Şekerli balda hakiki bala yakın kalitededir.

Peki ana ızgarasının zararı ne dersek?

Mesela, İlk bahar aylarında kovandaki petek sayınız 15 çita. Koloni petek yüzlerini tama yakın doldurmamış! Siz kalkıp Bal alacağım diye ana ızgarası koydunuz. Nasıl hakiki derecesinde bal alacaksınız? Nasıl olacak bu iş? Üstelik Tarlacı arınız yok derecesinde. Hele birde etrafınızda daha şanslı arıcı var ise! Onlarla nasıl rekabet edeceksiniz?

Ayrıca doğada bolca yağmur yağmadı polen nektar yok ise! Bal sezon sonu geldiğinde bolca bal alamazsın. Kolonide kışa zayıf girecek. Siz istediğiniz kadar şekerli takviye yapsanız bile koloni ilerlemez.

Ana istediğini yapamaz! Ancak ana verimli olduğu müddetçe kovanda sözü geçer. Yaz mevsiminde arı nektarı bol bulduğu zaman peteklere yığar. Ana arının günlük atmasını beklemez. Hemen nektarı gözlere koyar. Ana arı ızgarasını koymanız illa balın çok olacağı manasına gelmez!  07.2016

ARILARDA PERİYODİK BAKIM ZAMANI

Serikte arı kovanlarım

Temmuz. 2024. kovanların değişimi hakkında:. Arılarda Periyodik Bakım Zamanı zamanı gelince yapılır. Bu nedenle bu bakımların en fazla her on günde bir yapılması lazım. Böylece bu bakım şeklinde kovan içindeki bütün petekler arı ve ana gözden geçirmiş oluyorsunuz. Bu işlem yapılırken ana arı, günlük kapalı, hastalık ve bozuk petek varmı yokmu? Kontrol et. Bu saydıklarımın varlığı veya yokluğu durumunda yazılarım içerisindeki konu başlıklarına göre işlemler tatbik ediniz. Kovanın periyodik bakımından amaç meme varlığı ve oğul durumunu engelleme ve görme amaçlıdır.

Arılarda Periyodik Bakım Zamanı dışında kalan mecburi bakımların her daim ve gerektikce yapılması zorunlu bakımlardır. Bu nedenle Her üç güne bir varroa ile mücadelede duman verilmeli. Ham petekin tamamı işlendikçe ek olarak yenisi verilmelidir. Şerbet vermek ya gerektikçe yada niyete göre devam eder. Kovanlarda yağma durumu halinde müdahale ediniz. Hemen uçuş deliğini kapatın. Kovanıda açma. Her hangi bir sebepten dolayı, kovan değiştirmeye karar verdiniz. Önceliğiniz, temiz bir kovanı hazırlamaktır. Dolu kovanı yerinden kaldırıp, boş kovanı aynı noktaya koyun. Eski kovandaki çıtaları, çıkarttığınız şekilde yeni kovana yerleştirip, örtü ve üst kapağını kapatınız. İlavesi varsa, aynı usulde, devam ediniz. 25.09.2011

Arılarda Periyodik Bakım Zamanı Yağmurlu, kapalı, soğuk ve rüzğarlı  havalarda olmaz. Hangi ayda ve nerede olursanız olun bakmanız gerekiyorsa bakınız. Kovanı kontrol etmeniz veya kovanı değiştirmeniz gerekiyor ise! Bu durum yasaklara girmez. Kovanın devrilmesi gibi. Bu nedenle yukarıda belirttiğim kısıtlamalar göz ardı edilmeli. Önemli olan fayda ve zararı bilerek yapınız. Benzer şekillerde kışın arıya bakmanız şart ise! Arıların kovan içinde yumak olmuş halleri dışında. Dışarıda arı uçsun veya uçmasın! Örtü tahtası veya bezini bir köşeden hafifce, çarpmadan, vurmadan aralayıp içine bakın. Çita üzerinde arı geziyorsa kovanı açıp bakın.

Bir ucundan arılara baktınız; kovan içinde arılar üzüm salkımı gibiler ise hiç dokunma. Kapatın. Haliyle Bir tek arı O salkımdan düşer ise, ölmeye mahkumdur. Onun için mecbur kalmadıkca Aralık , Ocak, Şubat aylarında kovanı açmayınız. Ve dolayısı ile Bu yazdıklarım, soğuk bölgeler içindir. Ek olarak Gerektikçe kek verilir. 07.2017

ANA ARI HAKKINDA BİLGİLER

Akseki Cendeve Yabani Çilek Çiçeği

Konu başlığı olan Ana Arı Hakkında Bilgiler çoğunlukla FAO kaynaklıdır. Katıldığım 2017 İstanbul Api Mondia Konferansında not ettiğim ve arılığımda bizzat gördüğüm bilgilerdir. Aradığınız sorunuzun cevabı veya benzeri yok ise, en sondaki yorum kısmına sorunuzu yazınız. Sayfama gelen sorularınızı uygun kısmada ilave edip, cevaplıyorum.

Macahel Arıcılık’tan Yerli Ana Arı Hakkında Bilgiler:. Ülkemizde üretilen ana arıların ana tarafı % 80 Kafkas, %20 erkek Muğla arısı ağırlıkta. D. Anadolu ve Kara Denizde Kafkas; İç Anadolu, Marmara, Akdeniz ve G. D. Anadolu bölgemizde, Kafkas anasının yerli arılar ile yaptığı melezlerin, olduğu belirtiliyor. Artvin Camili  bölgesinde  üretilen damızlık Kafkas arılar Kara Deniz ve Marmara bölgesine. Posof bölgesinde yetiştirilenler ise diğer bölgelere gönderiliyor. Saf Anadolu ırkı Ana arılar ise, Kızılcahamam Kırkırca Köyü üretim merkezinde üretiliyor.

Ana memesi oluşumu ve şekli:. İşçi arıların içinde yeni ana üremesi için Peteklerin kenarları ile orta yerlerine yaptıkları uzantılar. Düğme biçiminde basık dibi geniş konik ucu dar en fazla 2,5 cm uzunluğunda olur. Düğme biçiminde basık olan memeleri diğerlerine zarar vermeden kopart. Bunlar, gelişkin olmayan meme ve ana arılardır. Peteklerin yan ve alt kenarlarına yapılan memeler hem oğul hem yeni ana üremesi amaçlıdır.

Yukarıda belirttiğim üzere peteğin bir yerine ağzı geniş, çukur bir kapsül yaparlar. Buraya ana arı günlük yumurta attığı zaman, yeni ana arı oluşumu başlamış olur. İşçi arılar bu yumurtaya arı sütü ilave ederler. İlk yumurta konduğu andan itibaren 16. günün sonunda buradan olgunlaşmış yeni ana arı çıkar.

Böylece koloni yeni ana sahibi olur. Ana çıktığında konik memenin ucu delik ve, açık bir kapak şekli görülür. İşçi arılar bu anayı beğenirlerse. O ana koloninin kraliçesi olur. Sonuç olarak bu ana diğer ana memelerin içindeki memelerin yan kenarlarını deler. Böylece meme içindeki doğmamış yetişkin anayı meme içinde öldürür.

Ana Arının ıııı diye ses çıkartması:. Ana arı memeden çıktıktan sonra, kovan içini gezerek, rakip gizli ana arının olup olmadığını öğrenir. Kendisinden başka meme ve ana yok kolonide bu anayı kabul etti ise gezmez. Sessizce koltuğuna oturur kabulleri bekler. Fakat! Ana arı peteklerde başka meme varsa kendi acısından bu tehlikeyi görür. Bu sebeple kendini koloniye kabul ettirmek için bütün petekleri gezer. Bu nedenle gezerken kendini gören görmeyen koloniye  ıııı  diyerek vızıltı ses çıkartır.

Gelecek olan tehlikeyi bilmektedir. Kovan içindeki tüm arılara kendisinin ana arı olduğunu göstermek böylece hayatta kalmak için şans aramaktadır. Başka ana var ise, karşılık verir ve Ana arılarda ölümüne dövüşürler.  Ana arı hakkında bilgiler olan bu ana döğüşünü görmemiş yıllanmış arıcıların olduğuna eminim. İşçi arılar çıkmış anadan memnunsa hem ana arı hem  işçi arılar diğer memeleri telef ederler. FAO ve kendi gözümle gördüklerim.

Ana arı hakkında bilgiler: 09. 2021. Bir tv bilgi yarışında konu edilince yazmak şart oldu. Ana arının bilinen 3 adı var: Ana arı, Kraliçe arı veya arı beyi. Arıcı olarak bizlerin en büyük sorunlarından biri, ana arı dır.

Ana Arıyı Kendiniz Yaptıracağınızda:. Kaynak: 2017 Apimondia. Kovandaki arıların ne iş yapacağının % 50 si ana arının özelliklerine dayanıyor. Diğer % 50 ana arının çiftleştiği 5-12 adet olan erkeklerin karma özelliklerini taşıyor. Bu sebeple hangi özelliği fazla ise! Doğan yavrular bunu taşıyor. Ana yapacak kovana şerbet verin. Memeler kapandığı zaman düğme gibi basık memeleri kopartın. Sinek gibi ana çıkmasın.

Ana arı ne zaman günlük atmaya başlar. Ana arı 5. gün kovan dışına çıkıp kovanın yerini ve çevreyi tanıma uçuşuna çıkar. Kovana döner. Aynı veya ertesi günde çiftleşme uçuşuna çıkar. Üç gün sonrası günlük atımına başlar. Memeden çıktığı ilk günden itibaren 8 gün içerisinde günlük atımına başlaması lazım. – FAO

Ana arının Çiftleşme uçuşu:. Ana arı saat 11 – 15 saatleri arası ve 24 C’ üzeri sıcaklıkta çiftleşme uçuşuna çıkar. Erkek arı ise 21 C’ üzerindeki sıcaklıkta çiftleşme uçuşlarına başlar.  Bir kovanın ana arısı, kendi erkek arıları ile çiftleşmez. Erkek arılar çiftleşmek için ana arıdan davetiye beklemezler. Diğer kovan erkekleriyle yerden 5 ila 50 mt yukarıda ve 300 mt çap içerisinde çiftleşir. Yakınında erkek arı yoksa! Ne kadar uzakta ve erkek arılar nerede ise! Ana arı Oraya gider.

Yeterli sayıda veya hiç çiftleşme olmaz ise ertesi gün tekrar çıkar. Ana arı  Yağmurlu kapalı havada Çiftleşme uçuşuna çıkmaz. Ana arı ben çiftleşmeye gitmeyeceğim deme lüksüne sahip değil. Öldürülür. Yağmur veya sakatlığı nedeni ile çiftleşme uçuşuna bu yüzden gitmez gidemezse yine öldürülür. Veya Yeterli sayıda çiftleşemez ise! yine öldürürler. FAO

Çiftleşme uçuşunu tamamlayan ana arı:. Arkasında son erkek arının organı ile kovana döner. (Arkasındaki erkek organı ile anayı gördüm) İyi tohumlanan anada, 5 milyon sperm olur. Günde 2000 yakın günlük atar. Kovan içerisindeki Ana arı, kovanın her yerini gezer. 

Ana arının olduğu yerler:. İlk önce yeni kabartılmış günlük atımına hazır taze peteklerde olur. Sonra, daha önce atılmış günlüklerin olduğu peteklerin üzerine bakacaksınız. Yinede göremez iseniz tüm peteklere bakınız. Sonra sırası ile:. Tüm kovan içine ve örtü tahtasına. Kovan dışı ve en son, yere arı döküldü ise, bu arıların içine bakacaksınız. Yeni doğan ana arının boyu 15 – 20 mm arasında değişir.

Olgun hali 25 mm kadardır. Genç ana kısa ve şişman, eski ana zayıf uzun boylu olur. Ana arının etrafında bulunan 1 4 günlük arılar Ana arıya hizmet etmekle görevli arılardır. İlk önce arıcı olarak şunu bilelim. Her ana arının, en azından kendisine hizmet edecek yeni yavrulara ihtiyacı vardır. Ana; Koloninin çoğalmasını en azından kendisi için ister. 

Arıya ne zaman bakılmaz:. Yağmur, rüzğar, karanlıkta, siyah veya koyu renkli elbiseler ile bakılmaz. Kovanlar arası aşırı arı hareket ve yağma durumu var ise yine arıya bakılmaz.

Hizmetçi arıların görevleri ise;
– Ana arının beslenmesi için arı sütü yapar ve yedirirler,
– Ana’nın temizlenmesini yapar ve yardım ederler,
– Ana arının isteklerini, bütün çitalarda bulunan arılara iletirler,
– Feromen kokularını, bütün kovan içine dağıtırlar,
– Ana arının kakasına varıncaya kadar yaptırıp, pisliğini kovan dışına atarlar.
– Ana arının, hastalıklara uğramaması için sağlık bakımını yaparlar.

Bu konudaki bilimsel bilgileri Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO üzerinden elde ettim. Eylül 2018

RAKIMI EN YÜKSEK İLÇELERİMİZ

Haziran 21 2024</strong&gt; – Rakımı en yüksek ilçelerimiz konusu sayfama sıkça gelen sorulardan biri idi. 2017 yılı itibari ile 919 tane olan İlçelerimizin rakımlarını belirtmemin mümkünlüğü çok zor olacaktı. Rakımı en yüksek ilçelerimiz arasında ilk 1800 m ve üzerine girenleri karşılaştırmalı olarak yazdım.  Nüfus ve rakım bilgileri il ve ilçe girişlerinde 2021 yılı itibari ile bundan sonra yazılmayacak. İlgili yazılarım için bakınız:

İllerin Karayolu Ve Uydu Üzerinden Rakımları

Türkiye nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması – rakımları

 Bir yerleşim yerinin kuzeyden güneye doğudan batıya ve orta yerinin rakımı farklılık arz eder.  Ben bunları dikkate alarak Rakımı en yüksek ilçelerimiz olanların ortalamaları yazdım.  17 kasım 2016

NOT: Kimi sitelerde Türkiye’nin en yüksek ilçesi olarak Tunceli / OVACIK ilçesi gösterilmektedir. Rakımı olarak 2640 m denilmektedir. Yine iki ayrı uydu üzerinden yaptığım araştırmada ise 1255  ve 1247 m olarak görünmektedir.

1 – Van (1727)  /  BAŞKALE        2320 m

2 – Erz.(1900)  / KARAYAZI       2289 m

3 – Kars(1755) / SARIKAMIŞ     2101 m

4 – Van  /    SARAY                          2091 m

5 – Ardahan(1810) / DAMAL     2049 m

6 – Van  /  ÇALDIRAN                   2046 m

7 – Ardahan  /  GÖLE                     2020 m

8 – Van  /   ÖZALP                           1994 m

9 – Ağrı (1630)  /  DİYADİN         1935 m

10 – Erzurum  /  TEKMAN            1919 m

11 – Erzurum  /   ÇAT                        1919 m

12 – Ardahan  /   ÇILDIR                1909 m

13 – Erz/ PALANDÖKEN mrk     1898 m

14 – Erzurum /  ŞENKAYA             1864 m

15 – Hkkri 1755YÜKSEKOVA      1875 m

16 – Kars  /  SELİM                            1856 m

17 – Ardahan  /  HANAK                  1820 m

18 – Ağrı  /  ELEŞKİRT                      1817 m

19 – Bingöl 1159 / KARLIOVA       1816 m        13.01.2017

ANA ARININ ÇİFTLEŞME UÇUŞU

Ç:iftleşme anında olan bir ana resmi bende yok. Telif hakkı ödemek istemem

Temmuz 05.2024. Ana Arının Çiftleşme Uçuşu:. Kaynak FAO. Ana Arının Çiftleşme Uçuşu öncesi kovan içinde tanışma programı uygulanır. Memeden yeni çıkmış bir ana arının yumurtlaması için 8 veya 12 gün geçmesi gerektiği belirtiliyor. Memeden çıkan ana arının İlk 5 günü Kovan içini tanımak ve kendini tanıtmakla geçiyor. Böylece sırası ile önce kovanı petekleri arıları peteklerin kalitesini öğrenirken aynı zamanda feromen kokusunu salgılıyor. Bu süre içerisinde ise kovan dışına çıkıp çevreyi görüyor. Ve dolayısı ile evi olan kovanın Güneşe göre yerinide öğrenmiş oluyor. Böylece Ana Arının Çiftleşme Uçuşu‘na kendine hazırlamış oluyor.

Ana Arının İlk Çiftleşme Uçuşu:. Ana kendi cüssesine hava şartlarına başka kovanlardaki yetişkin erkek arı durumuna göre çiftleşmeye çıkar. Erkek arılar memeden çıktıktan sonra bir hafta içinde olgunlaşırlar. Saat 11-15 arası 24 C’ sıcak olması lazım. 7/12 adet erkek arı ile çiftleşilir. Kovanın 500 mt Ø içerisinde ve 5 – 40 mt yükseklikte çiftleşme olur. Her bir erkek arı ile 2 – 5 saniye kadar çiftleşme süresi olur. Çiftleşme işlemi genelde 20 ile 30 dakika. En fazla 1 (bir) saat sürmektedir

İlk arıcılık kursuna katıldığımda ana arı 8 km yukarıda kendine yetişen erkek arılarla çiftleşir denilmişti. Ancak! yeterli veya hiç erkek arı yoksa, o zaman, kovanına geri döner. Veya mecburen en yakında bulunan (kaç km ise!) O kovanlara erkek arı için gider.

Ana arı doğduktan sonra en fazla 3 kere kovan dışına çıkar. 1. de etrafı tanır kovana girer. Sonra 2. ye çiftleşme uçuşu yapar. Ana arı yeterli sayıda erkek arı ile çiftleşemedi ise, ertesi gün tekrar çiftleşme uçuşuna gider.  Son çıkışı 3. veya 4. çıkışı oğul arısı ile olur. Kaynak FAO

Ana Arının İlk Çiftleşme Uçuşu yağmurlu havalarda olmaz. Ana arı yeterli sayıda erkek arı ile çiftleşemedi ise, ertesi gün tekrar çiftleşme uçuşuna gider. Sonuç olarak Yeterince erkek ile çiftleştiğinde kovanına dönüyor. Ana arkasında en son çiftleştiği erkek arının organını atmıyor. Bir bakıma kolonideki arılara göstermek için erkek organı ile giriş yapıyor. Böylece kolonideki arıları ikna etmiş oluyor. (Ananın arkasındaki erkek organını gördüm)

Ana arının ilk günlük atması:. Ana arı döndükten 3-5 gün sonrası günlük atımına başlar. Çünkü, Çiftleşme sonrası geçen süre içerisinde vücudundaki yumurtaların olgunlaşması gerekiyor. İlaveten günlük atılacak gözlerin temizlenmesi, ham çitanın örülmesi gibi işlerin olması gerekiyor. Hazır ananın günlük atabilmesi için bile, 5 gün geçmesi gerekiyor. Acele etmeyin. Yazıların tamamı Kaynak FAO ve kendi tecrübelerim. 08.2017

Renklerine göre ana arı yılları ise:. Yılların son rakamına göre  0 – 5 li yıllarda MAVİ 1 – 6 li yıllarda  BEYAZ.  2 – 7 li yıllarda  SARI 3 – 8 li yıllarda  KIRMIZI. 4 – 9 lu yıllarda  YEŞİL – alıntı

Türkiye’nin bölgelere göre yükseklik sıralaması

Temmuz 02 2024- Türkiye’nin  ortalama rakımının 652 m’ye tekabül ettiğini tespit ettim. Türkiye’nin ortalama rakımına en yakın il ise 649 m ile Kilis ilimizdir.

Burada Rakımlar konusunda tüm yazdıklarım kopya değil gerçek araştırmaya dayalıdır.

Türkiye’nin YEDİ bölgeye göre rakımları. / Türkiye’nin BÖLGELERE göre yükseklikleri başlıkları esasında bana AİTTİR. Çeşitli şekilde yazmamın nedeni ise! Sayfama yapılan virüs saldırısı nedeni ile yazılarımı taşımak ve isimlerini değiştirmek mecburi olmuştu. Bu sefer geçen zaman içinde benim tanındığım başlıklarımı başkaları, kendi sitelerine aldılar. 

Türkiye’nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması ve rakımları

81 ilin rakımlarına ait kronolojik liste: İllerin Kara yolu Ve Uydu Üzerinden Rakımları

Bazı bölgelerimizde olan tepe noktaları – Kara yolları üzerindeki bazı tepe nokta rakımları

Rakımı en yüksek olan ilçelerimiz  başlıklarında yine aynı titizlikle sizlerin takdirlerine sunmaktayım.

Yazdığım bütün yazılarımda olduğu gibi rakımlar konusunda en doğru bilgiyi sizlere sunma isteğim oluştu.  Bir yerleşim yerinin K G D B ve orta yerinin rakımı farklılık arz eder. Ben bunları dikkate alarak ortalamasını yazdım. 24 Kasım 2015 günü Anıt Kabiri ziyaret ettim. Duvarda asılı Türkiye haritası ve illeri üzerinde O ilin rakımları yazılı idi.

Bu harita üzerinde Antalya il rakımı 37 m. Benim Antalya girişi kara yolu üzerinde devamlı gördüğüm rakım 39. Siz bir tarafa, ben hangisine inanayım. Bu sefer ben kara yolu ve uydu üzerinden kıyaslamalı rakım tespitine başladım. O ilin “Google” üzerindeki işaretli merkez valilik binasını buldum. En doğru rakım ölçümünü sizlerin bilgisine sunuyorum.

1 . Doğu Anadolu Bölgesi ve İlleri rakımları: Bu bölge sınırları içinde 15 il  bulunmaktadır. 7 bölge içerisinde  rakımı  en yüksek illerin olduğu 1. bölgemizdir. Ortalama rakımı 1400 m dir.  Bu bölgede rakımı en fazla olan il sıralamasına göre Erzurum 1900 m. Ardahan 1810 m. Kars 1755 m. Hakkari (Çölemerik) 1755 m. Van 1727 m. Ağrı (Karaköse) 1630 m. Bitlis 1535m. Muş 1366 m. Şırnak 1356 m. Erzincan 1215 m. Bingöl 1159 m. Elazığ 1070 m. Malatya 966 m. Tunceli (Dersim) 919 m. ve Iğdır 860 m. ile rakımı en düşük il.

2. İç Anadolu Bölgesi ve İlleri rakımları: 13 ilin toplamından oluşmaktadır. Bölge  ortalaması 1021 mt. ile 2. sırada yer almaktadır. Bölgede rakımı en yüksek olan il sıralamasına göre Yozgat (Bozok) 1315 m. Sivas 1290 m. Nevşehir 1196 m. Niğde 1237 m. Kayseri 1060 m. Karaman 1056 m. Konya 1023 m. Kırşehir 993 m. Aksaray 975 m.  Ankara 885 m. Anıt Kabir 908 m. Çankaya Köşkü 1071 m. Beştepe rakımı 900 m. Eskişehir 795 m. Çankırı 730 m. Kırıkkale 716 m. ile rakımı en düşük il. Seydişehir Belediye önü 1135 m. Konya B.B. önünden Seydişehir 86 km, Seydişehir  Antalya merkez arası 213 km. Seydişehir siyasi olarak Konya ili iklimsel olarak Ak Deniz Bölgesindedir. Seydişehir Akseki kavşağı 66 km.                             

Konya İnlice mah. ana yolu üzeri 1565 Altın çıkartılan Maden ocağı 1600 m. Kar ve tipi cinsi soğukların olduğu Bağıran petrol tesisleri 1530 m.

1974 yılında Konya Seydişehir Antalya yolu başlayacaktı. 1989 yılında başladı Erbakan hükümeti ise 1996 yılında ulaşıma açtı.

Yolları kısaltan tünellerden Tınaz Tepe Tüneli: Seydişehir Akseki arası Antalya bölgesi dahilinde 1825 rakımlı Alacabel tepesi kışın kardan dolayı kapanıyor. 1530 m rakımlı yerden 2016 yılında tünel inşaatı başlandı. Bu tünel Akseki Cevizli Ceceler mevki 1280 m rakımdan çıkacak. Ve tünel 550 m uzunluğunda. Sözde şimdiye kadar bitmesi lazımdı!

3. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İlleri rakımları: 7 il’i kapsamaktadır. Ortalama rakım 729 m. En yüksek il 939 m ile Mardin. Siirt 889 m. Gaziantep 838 m. Adıyaman 679 m. Diyarbakır 673 m. Batman 575 m. ve rakımı en düşük il 510 m ile ŞanlıUrfa    

4. Ege Bölgesi ve İlleri rakımları: 8 il‘den oluşmaktadır. Ortalama rakım 512 m. En yüksek il merkezi 1025 m ile  Afyon. Kütahya 957 m. Uşak 911 m. Muğla 658 m. Denizli 391 m. Manisa 78 m. Aydın 71 m. ve sonuncu sırada 10 m ile İzmir gelmektedir.

5. Karadeniz Bölgesi ve İlleri rakımları: 18 vilayetten oluşmaktadır. Ortalama rakım 400 m. Rakımı en yüksek vilayeti 1555 m ile Bayburt. Gümüşhane 1169 m. Çorum 818 m. Kastamonu 809 m. Bolu 727 m. Tokat 630 m. Artvin 529 m. Amasya 398 m. (Merzifon 740 m) Karabük 262 m. Düzce 150 m. Trabzon 40 m. Sinop 25 m. Ordu 24 m. Bartın 14 m. Giresun 14 m. Samsun 10 m. Rize 10 m. Zonguldak 8 m. ile  rakımı en düşük il.

6. Akdeniz Bölgesi ve İlleri rakımları: 9 il‘den oluşmakta Rakım ortalaması 391 m.  En yüksek ili 1058 m. ile Isparta. Burdur 960 m. Kilis 649 m. Kahramanmaraş 562 m. Osmaniye 120 m. Hatay (Antakya) 89 m. Antalya 46 m. Adana 26 m. ve Mersin 9 m.

7. Marmara Bölgesi ve İlleri rakımları: 11 ilden oluşmakta. Rakım ortalaması 109 m. En yüksek ili 520 m ile Bilecik. Kırklareli 210 m. Bursa 163 m. Balıkesir 145 m. Edirne 50 m. Istanbul 35 m. Sakarya (Adapazarı) 29 m. Tekirdağ 25 m. Çanakkale 12 m. Yalova 7 m. Kocaeli (İzmit) 4 m. rakımlara sahipler.

En düşük rakıma sahip illerimiz. Kocaeli YalovaZonguldak 8 Mersin 9 ve İzmir Rize Samsun 10 m

Ölçüm anındaki soğuk sıcak rüzgarlı yağmurlu hava durumu rakım sonuçlarını etkiliyor. Aynı gün sabah öğlen ve akşam vaktinde alınan rakımlar bile birbirinden farklı çıkmaktadır.  (ansiklopedik bilgi)

Himalaya Dağları Everest tepesi dünyanın en yüksek noktasıdır. Haliyle dünyada en yüksek yerleşim noktasıda Himalaya dağ bölgesindedir. Tibet devletine ait Lhuka Bölgesinde bulunan 5070 rakımlı Tuiwa Köyüdür.

43 Avrupa ülkesinin bazı başkent rakımları ise. İspanya Fransa arasında bir dağ ülkesi olan Andorra Cumhuriyeti Avrupanın en yüksek başkentine sahipdir.  Başkenti ise, 1100 mt rakımda yer alan Andorra’dır. En düşük rakıma sahip Avrupa ülke başkentleri ise. 7’şer m ile Hollanda – Amsterdam ve İrlanda – Dublin şehirleridir. 43 Avrupa ülke başkentlerinin ortalama yüzeysel rakımı ise, ∼ 200 m isabet etmektedir.

Dünya denizlerinin ortalama derinliği ise: 4 km kaynak- livescience.com 12.2010      Mecit   ALBAYRAK

Türkiye’nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması ve rakımları

Haziran 2024.  Türkiye’nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması ve rakımları. Altta belirttiğim rakamlara göre Türkiye’nin  ortalama rakımı 652 m’ye denk geliyor.  Türkiye’nin ortalama rakımına en yakın il ise 649 m ile Kilis ilimiz denk geliyor.

 Hükümetin aldığı tasarruf kararına istinaden kara yolundan il girişlerindeki levhalarda nüfus ve rakım bilgileri yazılmayacak. (2020)

Rakımlar konusunda tüm yazdıklarım, kopya değil gerçek araştırmaya dayanmaktadır.  

Türkiye’nin yedi bölgeye göre</strong> yükseklik sıralaması ve rakımları.  Türkiye’nin bölgelere göre</strong> yükseklik sıralaması. Başlıkları esasında bana AİTTİR. Çeşitli şekilde yazmamın nedeni ise! Bu yazılarımı paylaştığım ilk yıllarımda sayfama  yapılan KASITLI virüs saldırısı olmuştu. Aylarca sayfam açılmadı. Sonrası yazılarımı taşımak ve isimlerini değiştirmek mecburi oldu! Bilgilerinize.

 

81 ilin rakımlarına ait kronolojik liste: İllerin Kara yolu Ve Uydu Üzerinden Rakımları

Bazı bölgelerimizde olan tepe noktaları – Kara yolları üzerindeki bazı tepe nokta rakımları 

En yüksek rakıma sahip ilçelerimiz. Rakımı en yüksek olan ilçelerimiz  başlıklarında yine aynı titizlikle sizlerin takdirlerine sunmaktayım.

Bu güne kadar yazdığım bütün yazılarımda olduğu gibi! Türkiye’nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması ve rakımları konusunda en doğru bilgiyi sizlere sunmaya çalıştım. Bir yerleşim yerinin Kuzey G D B ve orta yerinin rakımı farklılık arz eder. Ben bunları dikkate alarak ortalamasını yazdım. 24 Kasım 2015 günü Anıt Kabri ziyaret ettim. Duvarda asılı Türkiye haritası ve illeri üzerinde O ilin rakımları yazılı idi.

Buradaki harita üzerinde Antalya il rakımı 37 m. yazıyor. Benim Antalya girişi kara yolu üzerinde devamlı gördüğüm rakım 39. Siz bir tarafa, ben hangisine inanayım. Bu sefer ben kara yolu ve uydu üzerinden kıyaslamalı rakım tespitine başladım. O ilin “Google” üzerindeki işaretli merkez valilik binasını buldum. En doğru rakım ölçümünü sizlerin bilgisine sunuyorum. Takdir sizin.

1. Doğu Anadolu Bölgesi ve İlleri rakımları: Türkiye’nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması ve rakımları konusunda bu bölge 1. sıradadır.  Bölge sınırları içinde 15 il  bulunmaktadır. Ortalama rakımı 1400 m dir.  Bu bölgede rakımı en fazla olan il sıralamasına göre Erzurum 1900 m.  Ardahan 1810 m.  Kars 1755 m.  Hakkari (Çölemerik) 1755 m.  Van 1727 m.  Ağrı (Karaköse) 1630 m.   Bitlis 1535m.   Muş 1366 m.   Şırnak 1356 m.   Erzincan 1215 m.  Bingöl 1159 m.  Elazığ 1070 m.  Malatya 966 m.  Tunceli (Dersim) 919 m. ve Iğdır 860 m. ile rakımı en düşük il sıralamasına girmektedir.

2. İç Anadolu Bölgesi ve İlleri rakımları: Türkiye’nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması ve rakımları konusunda bu bölgemiz 2. sıradadır. 13 ilin toplamından oluşmaktadır. Bölge  ortalaması  1021 m dir. Bölgede rakımı en yüksek olan il sıralamasına göre Yozgat (Bozok) 1315 m.  Sivas 1290 m.  Nevşehir 1196 m.  Niğde 1237 m.  Kayseri 1060 m.  Karaman 1056 m.   Konya 1023 m.  Kırşehir 993 m.  Aksaray 975 m.  Ankara 885 m. (Anıt Kabir rakımı 908 m. Çankaya Köşkü rakımı 1071 m. Beştepe rakımı 900 m.)  Eskişehir 795 m.  Çankırı 730 m. ve Kırıkkale 716 m. ile rakımı en düşük il durumundadır. (Seydişehir Belediye önü: 1135 m. Konya B.B. önünden- Seydişehir 86 km, Seydişehir  Antalya merkez arası 213 km. Seydişehir; siyasi olarak Konya ili, iklimsel olarak Ak Deniz Bölgesindedir. Tabiri caiz ise Seydişehir ilçesi olarak ‘ikili’ oynuyoruz. Seydişehir Akseki kavşağı 66 km.                             

Konya İnlice mah. ana yolu üzeri ∼ 1565 Altın çıkartılan Maden ocağı ∼ 1600 m. 

Anadoluyu Ak Denize bağlayacak en kısa Konya Seydişehir Antalya yolu diye söylenirdi. Yolun yapım niyeti 1974 yılında kayda geçmiş. 15 yıl sonrası Turgut Özal yolu başlattı; 1996 yılında ise Erbakan hükümeti zamanında ulaşıma açılmıştır.

Tınaztepe Tüneli. Seydişehir Akseki arası Antalya bölgesi dahilinde 1825 rakımlı Alacabel tepe zirvesi kardan kapanıyor. Zirveden yaklaşık 300 m aşağıda. Bu tünel Akseki Cevizli Ceceler mevkinde 1280 m inecek ve ≈ 550 m uzunluğunda. Bu gün için Tünel inşaatının geleceği belli değil. Antalya Seydişehir Konya Kayseri Nevşehir Hızlı Tren yapımı var. YHT yapılırsa! Tünele ihtiyaç kalmaz. Temmuz 2024

3. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İlleri rakımları: Türkiye’nin yedi bölgeye göre yükseklik sıralaması ve rakımlarına göre bu bölge 7 il’i kapsamaktadır. Ortalama rakım 729 m. En yüksek il 939 m ile Mardin.  Siirt 889 m. Gaziantep 838 m.  Adıyaman 679 m.  Diyarbakır 673 m.  Batman 575 m. ve rakımı en düşük il 510 m ile ŞanlıUrfa    

4. Ege Bölgesi ve İlleri rakımları: 8 il‘den oluşmaktadır. Ortalama rakım 512 m. En yüksek il merkezi 1025 m ile  Afyon. Kütahya 957 m. Uşak 911 m. Muğla 658 m.  Denizli 391 m.  Manisa 78 m.  Aydın 71 m. ve sonuncu sırada 10 m ile İzmir gelmektedir.

 5. Karadeniz Bölgesi ve İlleri rakımları: 18 vilayetten oluşmaktadır. Ortalama rakım 400 m.  Rakımı en yüksek vilayeti 1555 m  ile Bayburt.  Gümüşhane 1169 m. Çorum 818 m.  Kastamonu 809 m.  Bolu 727 m. Tokat 630 m. Artvin 529 m. Amasya 398 m. (Merzifon 740 m) Karabük 262 m. Düzce 150 m. Trabzon 40 m. Sinop 25 m. Ordu 24 m. Bartın 14 m. Giresun 14 m. Samsun 10 m. Rize 10 m.  Zonguldak 8 m. ile  rakımı en düşük il durumundadır.

6. Akdeniz Bölgesi ve İlleri rakımları: Bu bölgemiz 9 il‘den oluşmakta, rakım ortalaması 391 m.  En yüksek ili 1058 m. ile Isparta. Burdur 960 m. Kilis 649 m. Kahramanmaraş 562 m. Osmaniye 120 m. Hatay (Antakya) 89 m. Antalya 46 m. Adana 26 m. ve Mersin 9 m rakım ile sonuncudur.

7. Marmara Bölgesi ve İlleri rakımları: 11 ilden oluşmakta. Rakım ortalaması 109 m. En yüksek ili 520 m ile Bilecik.  Kırklareli  210 m. Bursa 163 m. Balıkesir 145 m. Edirne 50 m. Istanbul 35 m.  Sakarya (Adapazarı) 29 m. Tekirdağ 25 m. Çanakkale 12 m.  Yalova 7 m. Kocaeli (İzmit) 4 metrelik rakımlara sahiptirler.

10 m’lik En düşük rakıma sahip iller. Kocaeli YalovaZonguldak 8 Mersinİzmir – Rize – Samsun 10 m

Rakım ölçümü anındaki soğuk sıcak rüzgarlı yağmurlu hava durumu sonucu etkiler. Sabah öğlen ve akşam vakti alınan ölçümler, farklı çıkmaktadır. -ansiklopedik bilgi

Dünyanın en yüksek yerleşim yeri; Himalaya dağ bölgesindedir. Tibet devletine ait Lhuka Bölgesinde bulunan 5070 rakımlı Tuiwa Köyüdür.

Bazı Avrupa Şehirleri Rakımları

Uydu üzerinden  yaptığım 43 Avrupa ülkesinin bazı başkent rakımları ise. Andorra Cumhuriyeti Avrupa’nın en yüksek başkenti ünvanına sahip. Başkenti 1100 mt rakımda yer alan Andorra’dır. En düşük rakıma sahip Avrupa ülke başkentleri. 7’şer m ile Hollanda Amsterdam ve İrlanda Dublin şehirleridir. 43 Avrupa ülke başkentlerinin ortalama yüzeysel rakımı ise, ∼ 200 m isabet etmektedir.

Dünya denizlerinin ortalama derinliği ise 4 km. Kaynak- livescience.com 12.2010      Mecit   ALBAYRAK

ARI BİRLEŞTİRME YÖNTEMLERİ

Arıcı Arkadaşlarla Birliktelik.

Arı Birleştirme Yöntemleri Bu işlemde esas kural Anası olan iki kovanın birleştirmesi üzerinedir. Anasız ve feromen kokusu kalmamış kovanlardaki arıların birleştirmesi pek birleştirme sayılmaz. Yalnız bunlarında kendilerine göre şartları var. Buradaki şart anasız geçen ilk 3 -4 gün ile kapalısı olan olmayan kuralıdır. Ayrıca Arı Birleştirme Yöntemleri, arıcın beceri ve alışkanlığına göre de değişir.

Temmuz.2024. 1. Hem Analı hem Anasız Arıların Birleştirilmesi her daim yapılır. Yalnız! Şunu özellikle belirteyim. Arı Birleştirme Yöntemleri İnsanların psikolojisinin bozulduğu gibi arılarında psikolojilerinin bozuk bozulduğunu düşünüyorum. Neden? Yıllar öncesi iki çitalık arıyı kuvvetli kovan ile birleştirdiğimde sorun olmuyor idi. Şimdi iki çitalık arıyı dört çitalık arı ile birleştiriyorum gidip anasını öldürüyorlar.

Önce anası olan iki kovanın birleştirilmesine bakalım. Biri esas diğeri birleştireceğiniz iki kovan. Birleştireceğiniz kovanın anasını istiyorsanız bu kovanın anasını istediğiniz petek sayısı ile alıp boş kovana yerleştirin. Bu anayı istemiyor iseniz! Anasını öldürüp kendi kovanı içine atınız. Bir gün kadar bekletiniz. Böylece bu arılar analarının olmadığını bilecekler. Sonra birleştireceğiniz kovanın yanına kovan ilavesini koyun. Büyükçe bir gazete kağıdı ve koku verici bir madde hazırlayın. Arı Birleştirme Yöntemlerinde koku kullanmak şart. Bunlar soğan, sarımsak kokusu mentollü krem, katran vb olur.  Analı arı alt kuluçkalıkta olacak. Önce bu kovanın çitaların bir kaç yerine ve kovan iç kısmına bu kokuyu sürün.

Yalnız birleştireceğiniz kovandan aldığınız çita ve arı sayısı, birleştireceğiniz analı kovandaki çita sayısından çok olmasın. Çünkü Anayı öldürürler. Gerçi 10 çitalık arı ile iki çitalık arıyı birleştirdiğinde bileki çitalık arı gidip anayı öldürüyor. On çitalık arı – Siz kim oluyorsunuzda anamızı öldürüyorsunuz demiyorlar. Tezatlık! -yaşadım-

Analı kovanın üzerine gazete kağıdı örtünüz ve ilaveyi koyunuz. Bu kokuyu ilave ve kağıt üzerine, bir kaç noktaya sürünüz. Öbür kovandan aldığınız anasız arılı çitaları yavaşça ilave içine koyup bu çitalarada aynı kokuyu sür. Kapakları kapatınız. Alttaki kovanın uçuş deliği, açık olacak. Böylece tüm arılar içeride hapis olmamış olacaklar. En geç 2 gün içinde arılar birleşirler. 3. gün ilave altındaki gazete kağıdını alınız. Esas kovandaki ve ilavedeki çitalara arılar normal şekli ile sığıyor ise çitalar aynen klasın. Boş veye boşa yakın olan çitaları alın. Arı sıkışık olsun. Bu arada tüm çitalar alt kovana sığıyor ise ilaveyi kaldırın. Çok geliyor ise ilaveyi tekrar koyunuz.

A. Kovan içine direk çitası ile arı vermek. İki tane analı kovanın var. Birinden diğerine çitası ile yavru arı takviye edeceksin. Dikkat: Buraya vereceğin arılı çita sayısı BİR HAFTADA iki adetten fazla olmasın. Fazla verirsen anayı öldürürler. Haliyle takviye vereceğin kovandaki son çita etrafına koku sür. Aynısını vereceğin çitalara da. Bu işlem için şekerli şerbeti iki tarafa fıs fıs edip verenlerde var. Bu usulde hem yavru hem yetişkin arı birleştirmesi aynı anda olur. Yalnız ana arıyı buraya getirme. yerinde kalacak.

B. Örtü tahtası ile birleştirmek. Takviye vereceğin kovanın uçuş tahtası önüne bir örtü tahtası yerleştir. Bu uygulamada kokuya gerek yok. Hangi kovandan alacaksan o kovandan yine anasız iki çitadan fazla olmasın. Bu çitaları örtü tahtası üzerine silkele. Böylece Tarlacı arıların eski yerine gitmesini sağlamış olursunuz. Boşalan çitaları eski yerine koy -koyma. Yavrular kalır. Bekle ve karıştırma. Sonuç olarak bir müddet sonra silkelediğin arılar bu kovana girmeye başlarlar.

2.  Kovanında ana arısı yok ise; Bu arılar başka bir kovanın analı arısı ile birleştirilir. Örtü tahtası uygulaması ile aynı minval üzeredir. Hangi kovana verecekseniz, o kovanın uçuş deliği önüne bir örtü tahtası koyunuz. Anasız arıları bu örtü tahtası üzerine silkeleyin. Boşalan kovanı da, uzak bir yere koyunuz. Uçuş tahtası üzerine silkelediğiniz arılar, bir süre sonra yeni kovana, girerler. Boşalan kovanın tarlacıları da, bitişikteki kovanlara kolayca girerler. Sakın, anasız bile olsa, bu arıları diğer kovan içine direkt silkelemeyin. Çünkü ana kovanın arıları bunları öldürür. Yada bunlar anayı öldürür. Bu sebeple ilaveye silkelediğin arılar esas kovan arısından fazla olmasın. Kalanı ertesi gün ver.

3. Kapalı var günlüğü ve anası olmayan kovan. Bir haftadır Anası ve günlüğü yok. Ama kapalısı var. Bu kovana başka bir kovandan günlüğü kapalısı olan arısız çita veriniz. Kendi analarını yaparlar. Yanlız! Aradan bir süre geçmiş kapalısı olan kovana hazır ana vermeyiniz. Kendini sahta analığa hazırlayan arılar bu hazır anayı öldürürler. 2014