Sizlerden arı ve arıcılık üzerine gelen sorular; Arılık veya kovanlarda yağma olayı var.

YAĞMA olayı nedir veya şüphesi var ise: 09.2021 – Şüphe bile etseniz hemen uçuş deliğini KAPATINIZ. En az 30 dakika kapalı tutunuz. Kovan önünde uçuşların yol veya azaldığını ve arıların  çoğunun  kovan üzerine konduğunu gördüğünüzde, uçuş tahtasını açınız. Uçuş tahtası, kovan üstü veya yerde birbirine sarılan ve saldıran arıların varlığını ve çokluğunu görüyorsanız bilin ki, O kovanda  yağma durumu var demektir. Yalnız kovan içindeki  arıların hava almasını engelleyecek şekilde kapatmayın. Uçuş tahtası delikli veya, kovanınız alttan polen tuzaklı ise, sorun yok. Yağmaya gelen ilk arılar, yanlardan kovana girmeye çalışırlar.

Esas yağma ise, sürü halinde önden olur. Yağmanın oluşması ile, her yönden saldırıya geçerler. Yağmaya gidecek arı, hangisidir! derseniz: Kovanlıkta sayısına güvenen her kovandaki arı, zayıf gördüğü kovanı yağmalar. Kovandan çıkan arıların üzerine un, pudra şekeri serper iseniz, yağmaya gelen arıların hangi kovana girdiğini görürsünüz. İlaveten, Uçuş deliğini kapattığınızda, etrafta uçuşan arıların üzerine fısfıs ile su püskürtmek, yağmacı ve diğer arıların sakinleşmesini sağlıyacaktır. 

Genelde yağma olayı Eylül ayından itibaren başlar. Sadece sizin 2 kovanınız var, etrafta başka kovan yok. Arıya bakmanız lazım. Önce kovanların uçuş deliğini tamamen kapatınız. Kovan üstünü açtınız, kontrolunüzü yaptınız. Ama, dışarıda kalan arı, açtığınız kovana yükleniyor ise, hemen üstünüde kapatıp, öbürüne bakın. Aynı işlemi bunada uygulayın. Gerekirse, kovanı 1 – 2 saat kapalı tutun. 50 – 100 arınızın ölmesi, bir kovanın yok olmasından iyidir. 07.2019

Bir cevap yazın