(1) Bir veya (2) iki çitalık arıyı çoğalta bilmek.

iki üç çitalı arıyı nasıl çoğaltırım: 01.2022 –

1. Örnek : 2018 Şubat ayında  3 kovanım ve her bir kovanda da sadece bir çitanın 1/8 i kadar sayılabilen arısı vardı. Ana arıları bir yıllık. Aradan 2,5 ay geçti ve şuan 29 Nisan 2018 iki kovanımı birleştirdim 5, 6 ve 10 çitalık arı oldular. Peki nasıl çoğaltacağız!

Bu aylar içinde az bile olsa anaya günlük attırabilmek için Bu sene Ekim ayından başlayarak, kovandaki peteklerde tek tük polen olsun, olmasın! arada bir elimde olan poleni, pudra şekeri ile, hafif nemlendirip, avuç içi büyüklüğünde bir naylon parçası üzerinde, çitaların üzerine koyup, devamlı takip ettim. Bu süre içerisinde günlük atımı olmasa bile, arılar sağlıklı beslendiler. Bu noktada, Muhsin Doğaroğlu hocamızı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Dikkatinizi çekerim !! Efendim; ham peteğini ve şerbetini verdim mi; Petek örülür ana günlük atar, kovanım 10 çita olur. OLMAZ. 2015 yılında 2, 3, 4 çitalık kovanlarıma ham peteklerini, şerbetlerini verdim! 15 gün içinde ve sonunda verdiğim tüm ham petekleri dışarıya aldım.

Poleni ve şerbeti biten kovanlara devamlı takviye yaparak, 25 Ocak 2018 tarihine geldim ki; Günlükler elle tutulur şekli ile atılmaya başlanmıştı. Mart ayı ortasında, kovanlarımı buradan alıp badem, kiraz ve meyve çiçeklerinin yeni açtığı başka bir bölgeye götürdüm.

Burada, hem arıcılık yapan hem bahçe sahibi olan arkadaş, uçuş deliğindeki tenekeleri görünce, bana güldü! Bu 3 Kovanım burada iken 5+5+6 çitalık olmuşlardı. Mayıs ayı ortasında ise, anaya bolca günlük attırmak için haşhaş/Afyon tarlalarının olduğu bölgeye götürdüm.

Haziran ayında kovanımın biri ilaveye diğeri ise ana değiştirmeye kalktı. Haliyle konu olan 3 kovanım ile diğer kovanlarım 19 tane idi. Buradanda, kabak tarlalarının olduğu bölgeye gittim. Allaha şükür bu bölgede iken kiraz meyvesi tadı ile karışık iyi balım oldu. Lakin, bir işimden dolayı arılara bakamadım. 2019 Mayısında ise, o kadar arıdan, tek bir çitalık arım kalmıştı. 06.2018

2. örnek. 2022 yılı Ocak ayında Antalyada 1,5-2 çitalık arısı olan iki kovanımdan biri Seydişehirde 19. çitada iken ana değiştirdi. Diğer kovanım jse; Allaha şükür 21Tem. İtibarı ile şuan 30 çitalık oldu.

İki çitalık arı nasıl 30 çita olur?

Bu neye bağlı? İlk önce Ana arı ve iklim şartlarına bağlı. Arıcının kendi kabiliyeti ise! Sonradan geliyor. Geçmişte Nisan ayında gün aşırı şerbet verdiğim halde, petek örülmemişti.

21 Temmuz 2022 ayı serin ve ilk günlerinde az-çok yagmur yağdı. Arazi çabucak kurumadı. Hala çiçek, nektar ve POLEN ve basara, aralıklı da olsa devam etti. Arılar hem petek ördü hemde dalak attı. Ayrıca ham petek ile şerbeti gerektikce verdim. Hatta peteklerde fazlası ile polen var.

Şunu unutmayın! Ana arı günlüğü, ham peteğe daha bol ve iştahla atar. Yukarıdaki tarihten sonrası petek örümü ve günlük atımı yavaşlayıp, bal stoklamaya yöneldi. 07.2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir