Sizlerden arı ve arıcılık üzerine gelen sorular.

“Sizlerden arı ve arıcılık üzerine gelen sorular.” için 73 yanıt

 1. iyi akşamlar.
  Nüfusu bir türlü artmayan ve değişik rahatsızlıklara karşı duyarsız olan iki kolonimin ana arılarını değiştirmek maksadıyla 2 gün önce yok ettim. Kovanlar 7şer çerçevelik. bunlardan birer çerçeve daraltma yaptım. Bugün kontrole gittiğimde bu iki kovanın da ana arı kaybetmiş arı davranışı göstermediğini ve meme yapımı göstermediklerini tespit ettim.
  sorum şu olacak: Arılarım neden meme yapımına başlamamış olabilir. Kovanların meme yapımı en geç kaç günde başlar? Ve bir de kovanların hiç meme yapmama olasılığı var mıdır? cevabınızı acilen bekliyorum. iyi çalışmalar dilerim.

  1. – Peteklerde taze günlük var mı idi? Sağlıklı Memenin olması için 3 günlük günlük olması lazım. Daha yaşlı günlüklerin olması sağlıklı ananın olmasını önler. Daha yaşlı günlüklerden yapılan anayı, işçi arılar daha sonra öldürürler.
   – Kendi kovanlarınızda en azından 15 – 20 şer adet yetişkin erkek arı varmı. Yoksa yine meme ve ana yapmazlar. Cuma akşamına kadar meme olmaz ise, hazır ana alınız.
   – Belirttiğinize göre peteklerde hastalık var ise, bu hastalık günlüklerede sirayet eder. Ve işçi arılar bu günlüklerden ana memesi yapmazlar.

   Bu belirttiklerimden biri var veya yok ise; İki kovana Arılarınıza, kekik yağı ( eczaneden alacağınız kekik yağından 1 lt şerbete enjektör ile çekeceğiniz 2 mğ kekik yağı karıştırın) ve bu karışımlı şerbeti 3 gün ara ile 3 defa veriniz. Bu şerbet, arıların kendinde olan hastalıkları tedavi edecektir. Akabinde başka bir arıcı arkadaşınızdan alacağınız günlüklü çitayı kovana koyar iseniz, ana memesi yapacaklardır. veya hazır ana veriniz. petek gözlerinde kapalı yavru var ise, sahte ana olayı olmaz. Fazla geç kalmayınız. Sağlıcakla kalınız.

    1. Bu erkeklerin eşlesebildigi ,ancak normal erkeklere göre çekinik oldukları dna testi ile ispatlanmıştır. İşçi yumurtasından çıkan erkeğin spermi çekinim, diğerleri baskındır.
     Bununla ilgili bir tez yapılmış.

  2. Aklıma gelmişken, kapalı yavru gözlerinin sır kapaklarında ince iğde delikleri var ise, Amerikan veya avrupa yavru çürüklüğü olur, var ise üsteki 10. maddeyi ve diğerleri okuyunuz. gerekli bilgiler mevcut, mecbur kalırsanız yazınız ama anında cevap veremem, bilginize.

 2. Selamlar
  İki kovan arım var güçleri denk denebilir ikinci katı yeni çıktım son birkaç gündür bir kovanın kapısının önü kalabalık geliş gidişler yoğunken diğerinde giriş çıkış çok az bir iki tane gidip geliyor

  1. yavru uçuş anını görmüş ola bilirmisiniz!
   Değişik kovanlardaki Arıların AYNI ANDA az / çok hareket etmelerini beklemeyin. Takip ettiğiniz anda Çalışmayan arılar sizden önce tarla görevini yapıp gelmişlerdir. Mesela her kovanın gittiği yer farklıdır. Yakın yere giden çabuk gelir, istifi ile uğraşırken diğeri uzaktan gelir dışarıdan içeriye gireceğim diye uçuşur. her arının çalışma anları farklı olur. Bu arada çalışmıyor dediğiniz kovanı bir inceleyin ana ve günlük atımı var mı. Ana ve günlük atımı yoksa arı fazla çalışmaz.

 3. Merhaba ben arıcılığa yeni başladım Giresun’da , mayıs ayında kat attılar kovana benim ilk başlarda hiç bilgim yoktu Üstü Tammen dolu ham Petek orta kısımda arı biraz yoğunlukta ve biraz kabartılmış kenarda bazıları tamamen boş ve alt katta ne olduğunu hiç bilmiyorum şu anda hazıranın 21 i alt katı açıp kontrol etmelimiyim ne durumda hiçbir bilgim yok üst katta neler oluyor kovanımda herşey normalmi arada şerbet veriyorum vermeye devam etmelimiyim allah rızası için ülkemizde arıcığın gelişmesi için bu işi öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 4. Önce mesajınız yazdığınız bu sütündaki yazılarımı ve diğerlerini baştan sona okuyunuz, faydası olacak. Anladığım kadarı ile hazır peteğiniz olmadığı için size yardımcı olan kişi ham petekleri koymuş. Bu aydan itibaren -sizin oraları bilmiyorum ama- arının petek örmesi çok zor. Üzerinde arı gezinmeyen ham çitaları dışarıya al, değilse arılar parçalar. Her 10 günde bir kovanlarını ve her petekleri kontrol etmen şart, alt kat dahil. Düşüncem doğrultusunda Petek örümü yok ise, şerbeti az ver. Peteklerde ana memesi var ise, oğula gidecektir. bölmeniz gereke bilir. Kovanı aldığınız kişiye danışın yada yazılarımı okumaya devam ediniz, sağlıcakla kalmanız dileğimle.

 5. benim cadirima her yil ogul gelir ve bu yilda 3 ogul geldi ilk ogul haziran 13 de geldi bugun temmuz 11 kovanin onunde ölü arilar var nedendir acaba süresimi doldu arilarin. etrafta tarim ilaclaclari kullanilmiyor

 6. merhaba; nosema serana hastalığında, organik olarak etkili ilaç nasıl hazırlarız, bu konuda soğan suyu diyen, kekik suyu diyen protofil diyen,fumudil-b diyen vs,vs, hangi oranlarda ne yapalım ki sonuç alalım. teşekkürler.

  1. 2017 İstanbul Apimondiada bilimsel olarak açıklandığı şekli ile yazıyorum Ki ben kekik yağı esansını ( varroa içinde etkili) devamlı uygularım. 5 lt şerbete, iğne enjektörü ile 1,5 – 2 mg çekip arılara şerbete paylaştırıyorum vere bildiğiniz sürece vermenizde sakınca yok
   – Koreli bilim adamının açıkladığı şekillede zerdacal ekstratını kullana bilirsiniz. 1 lt şerbete en az % 1 oranında yine enjektör ile çekip 1 gr dan biraz fazlası karıştırıp vere bilirsiniz yalnız bunun sayısını bilmiyorum. Ve uygulama sonunda % 93 etkili olmuş.

 7. İyi günler hocam benim arıları sağım yaptım 5 Ağustos’da içinde 40 yakın çıta var sır yapmıyor nedeni nedir 1ay oldu hala sırrını tamamlamadı bana yardımcı olrmusunuz napmalıyım

  1. Kusura bakmayın epeydir uzaklarda idim. Arı sır yapamadı ise, dışarıdan gelen nektar bitmiş veya azalmış, sır yaptırmak için şerbet vermeniz lazım, aklınızda olsun.

 8. Mecit Bey Merhaba,
  arıcılığa başlamak istiyorum. internetten araştırıyorum 3-5 kovan alıp başlamak gerekiyormuş. anaari.gen.tr gibi adreslerden temin edilebildiğini öğrendim. Alım ve bakım ile ilgili bilgiler videolar bulabiliyor öğrenmeye çalışıyorum. Anlayamadığım, sormak istediğim şu; 5 kovan arı alırsam bunları nereye yerleştirip bakıcam bi yerlerden izin filan almam gerekiyor mu? bu kısımlar hakkında nereden nasıl bilgi edinebilirim bulamadım. Yardımınızı rica ederim.
  Teşekkürler..

 9. Kusura bakmayın epeydir uzaklarda idim. Arıcılık bilginiz var ise, kovanlarınızı, yerleşim dışına özelikle ormana koymanız gerekir başınız ağrımaz veya yerleşim yeri dışına koymanız lazım. Arıcılık bilginiz yok ise, halk eğitim merkezlerine baş vurunuz veya yerleşim yerinizde var ise arıcılar birliği ile tarım md bir görüşünüz. Sağlıcakla kalınız.

 10. Zemheri nedir yahu. Bik anlatacaksan anlat. Kendine bir halt biliyormuş havası vermek için değişik kelimeler kullanmanın ne alemi var. şu an sabahın5i ve ben geceden beri yaptığım araştırmaların sonunda güzel bir ruh hali ile güne başlamak yerine senin sitene denk gelme talihsizliğini yaşadığım için sin,rleri bozulmuş şekilde güne başlayacağım. İki paragraf okumadan zemheri kelimesi 2-3 kez karşıma .çıktı. Okuduğun kısımdan başını kaldır işin yoksa google de zemheri hangi aymış diye araştır. Yaptığın işin deee verdiğin/paylaştığın bilginin dee içine sıçayım, şerrefsiz pislik.

   1. Hocam üzülmeyin bu tür yorumlar moralini bozmasın. Bende arıcılığı 2 senedir yapmaya çalışıyordum ve verdiğiniz bilgiler çok değerli bilgiler. HOCAM SORUM ŞU SİRKEYİ SERBET İLE VERİNİZ DEDİNİZ AMA SİRKE KOKUSUNU ARİ SEVMİYOR VE ŞERBETİ YEMİYOR. SİRKELİ SERBETİ EŞEK ARISI YİYOR VEYA KOVANA SALDİRİYOR. SONRA DA YAGMA OLUYOR. Sizi takip etmemiz için YouTube kanalı var mi

    1. You tube kanalım yok ben genelde yazım şekli ile açıklama yaptığım için you tube kanallarına uygun düşmez sanırım. Sirkeyi çok verdiğiniz için arı sevmez 5 lt şerbete yarım çay bardağı verip dökün bakalım .Yalnız daha önceden çokca verdi iseniz, almaya bilir. bir kac gün ara verin ve sirkeli şerbeti verin bakalım, nasıl alırlar. Eşek arılarına göz yummayın, sonra hakkından gelemezsiniz. DDT tozunu temin edip, eşek arılarını kanatlarından tutup ddt ye kuyruklarını deydirip salıverin, işleri biter, deyilse senin işin biter.

 11. Mecit bey bu sade ve anlasilir paylasimlariniz icin cok tesekkur ederim bu 1 nisanda ariciliga basladim 7 nisanda acemice bolme yaptim teorik bilgi anlaminda en cok faydalandigim kisi oldunuz bu gun bolme yaptigim kovana kafesle anayi verdim iki gun sonra kontrol edip teli acacagim kapali yavrunun yuzde dolsani sokulmustu bu gun icin iceride 1 4 gunluk arasi cok sayida ari var ana kabul edilir ise yumurta atma devamliligi acisindan ne zaman kapali yavrulu cerceve takviyesi vermeliyim

  1. Kovanın kendi kapalısı olduktan sonra kapalı yavrulu çita verebilirsin. Yalnız koloni satışında kuvvetli olmalı koloni zayıf ise, verdiğiniz çita riske girer. Ayrıca size, sizlere faydalı olduğumu sizlerden duymak beni memnun ediyor.

 12. Anasız ve hiç yavrusu olmayan kovana yavrulu çıta verirsek ana arı üretirmi. ?
  Kovanların birbirine yakın olması zararlımı?

 13. Merhaba,
  Ben Trakyada arıcılığa yeni başladım.
  Soru 1. Bal akımıma kadar normal besleme(9 çıtalık) , petek ördürmek için besleme (tek ve çift katlı kovanlarda) ve anası çıkmış ancak henüz çiftleşmemiş suni bölmeli (6 çıtalık kovanlarda) beslemenin ne kadar ve ne sıklıkta yapılacağına dair bilgiye ihtiyacım var.
  Soru 2. Tüm kovanlarda üstten şerbetlikle besleme yapıyorum. kat atılmış (üst kat 2 kapalı, 2 boş =4 çerçeve) kovanlarımda da üstten beslemeyle devam edebilir miyim? ham peteklerim alt 2 ve 9 da.
  Kovanları size bölerek soruyorum çünkü bazı kovanlarımda şerbet stoklaması çok fazla ve yavru atacak yer yok (mesela anası yeni çıkmış kovanda) bunlar için ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

 14. 1. Günlük atımı olmamış arıya şerbet verilmez günlük agimindan sonra her 4 güne bır yarim lt verin,
  2. Devam ediniz. Siz şerbet verdi iseniz, vermeyin yada vermiyor iseniz dışarıdan getiriyor tarlacı fazla yavru az olduğu için, bal yenmiyor ve birikimi fazla. Petek örümü oldugu müddetçe azar serbet veriniz, ormuyor use, serbeti vermeyin.Sadece -ilaveli kovanlara- haftada bir 1 lt vermeniz iyi olur.

 15. mecit bey yazılarınızı okudum gayet faydalı benim birkaç sorum olacaktı
  Adana da subat ayında 3 katlı bir kovanım vardı toplam 26 çıtalı bunları toplam 10 olacak sekilde böldüm böldükten sonra ilk 20 gün şerbet vs vermedim daha sonra arıları böldüğüm yerden 40 km uzaklıktaki bir yere götürdüm burada üç güne bir ana kontrolü yaptım yeni olduğum için herhalde sadece 2 kovanda ana gördüm diğerlerinde göremedim bu süreç içinde 1 e 2 olacak sekilde serbet verdim diğer 8 tanesinde ise günlük yumurtaları gördüm bugün kontrol ettiğimde 2 kovanın zemininde sanki talaş kırıntısı gibi bir birikinti ve o kovanlarda ki peteklerde çok olmamak kaydıyla petek gözleri içinde siyah kurtçuk şeklinde yanmış yavru gördüm ne yapacağımı bilemedim.Bunun yanında özellikle 1 kovanım nazar değmesin 9 çıta oldu diğerleri 3.-4 çıtada lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerek

  1. Talaş kırıntılarının sebebi, genelde aç arıların olduğu kovanlarda olur peteği parcalarlar. veya kapalı bal sırlarını acarlar, yere düşen kırıntılar bunlar. kırıntıların olduğu kovanlara bakın sanırım yiyecekleri az veya bitmiştır. Şerbet veriniz şerbeti 1+1 yapınız.
   Siyahlaşmış larvalar ise, sanırım soğuk yere göturmüşsünüz. Arılar yukarıya çekilince larvalar üşümüş. Bu kovanlara arı yavrusu silkeleyin ve uçuş deliklerini alt üst daraltınız.

   1. çok teşekkür ederim sizin yazılarınız sayesinde hareket ediyorum desem yeridir.Peki bu diğerlerinden daha güçlü olan 9 çıtalık kovanımdan güçsüz olanlara sadece kapalı yada günlük yavrulu petek aktarsam onlarıda güçlendirmek için sıkı tı olur mu ? birde mecit bey herhalde cok sık serbet verdim ki bazı kovanlar aldıkları serbeti sırlamaya baslamışlar ne önerirsiniz?seger peteklerde günlük ama düzensiz bir yumurtlama varsa bende ana arıyı göremiyorsam ana arının olup olmadığından endişelenmeli miyim?son olarak bu 9 çıtalık olan bugün ana memesi yapmış ben onu bozdum kata mı çıkayım yoksa biraz önce sorduğum gibi diğerlerini buradan takviye mi edeyim güçlendirmek için hayırlı ramazanlar

    1. bal almaya niyetin var ise, zayıfa günlük kapalı petek verme, çok şerbet verdiğin kovanlara bir müddet verme ki, ana arının günlük atacak yeri olsun. Günlük gözlerinde 2 şer taneli günlük var ise, sahte anaya gitmiş, günlük tek ise, ana var yinede bir ara, özellikle taze günlüklü petek üzerlerinde olur. Ana memesi olan kovanı biraz beklet, tekrar meme yaparlarsa, eşit şekilde ikiye böl. Bu arada yukarıdaki yazılarımı tekrar okuyun, aklınıza gelen soru ve cevaplarının olması kesin, olmaz ise bana yazın, sağlıcakla hayırlı ramazanlar.

 16. Merhaba Hocam,
  Arıcılığa yeni başladık. 2 adet kovan teslim aldık. Bir adet kovan oldukça sağlıklı ana arısı var. Çıtaların üst kısımlarında beyazlamalar (bal stokları mevcut) ayrıca günlük atımlar da var. Kovanda 8 çıta var.
  Diğer kovana gelince esas problem bu kovada. Anladığımız kadarı ile 10 günden fazla süredir ana arı yok. Bal stoğu yok. Petek gözlerinde polenler var. Kapalı göz ve kabarmış erkek arı gözleri var.
  Kovanın muhtelif yerlerinde ana arı yüksükleri var. 3 gün önce temel petek ekledik. Toplam çıta sayısı 7 oldu.
  Bu durumda yapılması gereken en iyi ve risksiz durum ana arının çıkmasını beklemek mi olur? Ana arı çıkınca da diğer yüksükleri bozalım mı?
  Şerbet takviyesi yapalım mı? Şerbet takviyesi yağma ihtimlini artırır mı? Şerbet takviyesini ne şekilde uygulayalım?
  Teşekkürler,

  1. İlk önce ham petegi alınız. Hazır yoksa mecburen vereceksiniz. Stok yok ise, 1 lt kadar şerbet veriniz. Fazla vermenize gerek yok, petek gözlerini doldurmasınlar. Tarlacı arılar bu aylarda nektarlarını bulurlar. Arıyı çoğaltmak istiyor iseniz memeli çitalı petekleri ikiye bölüp 3+4 şekli ile bölün ilerde hazır arınız olur bal alacağız derseniz, petek üzerindeki küçük memeleri kopartınız yada daha KAPANMAMIŞ memeler var İSE!!! KAPANMIŞ MEMELERİ KOPARTINIZ. yeni ve kuvvetlİ meme yapacaklar. Yagma haziran 15 sonrası başlar. Sağlıcakla.

 17. Hocam bilgi paylaşımı yapmak için harcadığınız vakit için allah razı olsun böyle hayırlı işlerin müzir manileri çok olur. Bursa’da 30 Mayıs itibariyle bal akımı olduğu anlaşılıyor. Bir kovanimda 2 kat ve 12 -13 civarında petek var ancak koymuş olduğum 3 adet ham oetegi çok yavaş örüyorlar ve diger Petek’lerde yavrunun boşalttigi gozlere bal dolduruyorlar günlük atimi sinirli ancak var. Kabartigi Petege de bal atacak izlenimi var. Burada örmeyi hizlandiracak bir metod varmı? Şerbet vermeyi tavsiye edermisiniz?

  1. arının günlük atması ve petek örmesi için polen ve nektar gelmeli veya şerbet vermelisin poleni cita üzerine koy, serbetin içinede polen kat iyi olur. ayrıca sorunuzun cevabı ayni sekilde bu üst yazimda fazlasi ile sorulariniza cevap bulacaksınız, sağlıcakla.

 18. Hocam kışın Sivas’ta. Arıyı dışarda kışlattım 11 kovandan 5 kovanı ölmüştü ama baktığımda

  Yiyecek stoku bittiği için ölmüş
  Tahminen kışın kovanların içine iki yanına strafor koydum
  İki kat bez ile kapattım üzerine laylon kapattım ve kapağı kapattım Orijinal şekersiz ballarını almadım ama yinede bal yetmemiş herhalde arının nufüsüna göre sırlı bal bırakıp

  3 adet de kek mi koysam. Ne tavsiye edersiniz

 19. Anlatımınıza göre yiyeceğini ya az bıraktınız yâda, sarıca veya eşek arısı denilen ari yiyecekleri yemiş. Kisaca her ikisi nedeni ile yiyeceği bitmiş. Özellikle esek arısının olup
  olmadığına bakınız var ise toz ddt alıp, yakaladiginiz eşek arıların arkasını bu toza değdirip, kendi kovanına gittiğine emin olarak salınız. Sağlıcakla kalınız.

 20. Selamlar,

  -S- paragrafında ana ile birlikte memesiz petekleri alıp 4 km uzağa götürün demişsiniz.

  Peki arılıkta bir başka yere koyduğumuzda sakıncası nedir? Sonuçta ana, tarlacı dışındaki kalan arılar ile kovanın devamını sağlamaz mı?

  1. Haklısın. Tesadüf, sizin sorunuza denk geldi. 3 gün öncesi, bir çitalık ve genç arılı bölme yaptım. Dedimki, fazlası ile genç arıları silkeledim, giden gitsin, kalan benim işimi görür demiştim. Sorun şu: Silkelediğimiz arıların % oranı olarak ne kadarı, hiç uçuşa gitmemiş genç arı, ne kadarı DA! ilk uçuşunu yapmış genç arı?
   Üstelik çiftleşik yeni ana verdiğim halde! Ertesin gün baktım, arı gitmiş üstelik ballı çitayıda bitirmişler, kafesteki anada ölmüş.

 21. 10 kovanımdan sadece 4 tane kaldı bunların 3 tanesi 4 çıta diğeri 14 çıra.Birinci sorum bu saatten sonra nasıl bakım yapmalıyım? ikinci sorum cok sayıda büyük eşek arısı var(sarıca değil büyük olandan) nasıl mücadele etmeliyim? tesekkürler

  1. Kusura bakmayın mobil tlf üzerinden fazla giriş yapamıyorum ancak masa üstünde fırsat bulursam bakıyorum. 4 çita olanlara polen ve şerbet ver, günlük atsın, aynısını 14 çita olanlara uygula. Eşek arısı için toz ddt al, kanatlarından tut toza deydir sal gitsin hepsi ölür.

 22. Yakınlarda yuvası olmalı bulabilirseniz imha ediniz.
  Bir karton üzerine fare tutkalı sürüp üstüne et, balık vs atın onlarcası yapışıp ölüyor .

 23. Mecit Bey değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı bilgiler olmuş zevk alarak okuyorum. Ben arıcılığa 4 kovanla bu yıl başladım. Arılar Konya-Hadim ilçesinde sizden ricam yeni başlayanlara özel kovan seçimi, arı ırkı seçimi vb ile ilgili genel bir yazı. Yazılarınızı aksatmayın çok dua alıyorsunuz.

  1. Özel kovan seçimi konusunda, kaldıra bilecekleri ağırlıkta yapma/yaptırmalarını yaza bilirim, ari ırkı konusunda ise, herkes gidip geldiği bölgelere göre kendilerinin karar ermesi, uygundur diye düşünüyorum

 24. Mecit bey bir sorum olacak . kovan girişine koyacagimiz tahta giriş deliği yüksekliğinde ve giriş deliği uzunluğunda olacak dediniz. Peki kovan girişine mesafesi ne kadar olsun ölçü nedir

  1. Belirli bir ölçü yok, önemli olan en az ari uçuş deliğini kapatacak büyüklükte ilaveten arılar konduğu zaman rahat hareket etmelerini sagliyacak düzeyde olmalarıdır.

 25. selamlar ARI YALANCIYA GITMISMI GITMEMIS MIev icin 3 5 arimiz var 1 tanesi ogul verdi ve kovanda 3 tane meme tek braktim ana arı memeden çıkmıştı ve o cikali 14 gün falan oluyor 1 daha ana ariyi görmedim yumurta da atmadi herhalde anasi olmustur dedim 12 günlük 1 tane mem verdim cerceve citayla o ana ari çıktı o da kovanda yok kovanda günlük yumurtalar var su anda ama bazı gozlerde 5 tane ye kadar sayilabiliyor genelde yumurtalar tek tek atılmış arı olması gerekenden daha sakin(maskesiz calisilabilecek kadar) bekci arilar kovan girisinde var her sey normal gorunuyor ama arilar yeni verilen citalara meme yapiyor ve kovanda en az 15 20 tane mem var (ari 10 cita)

 26. Kolay gelsin hocam benim bir kolonim var 1 sefer günlüklü kapalı yavrulu çerçeve koydum 7 meme astılar 16. Gün baktım çıkmış görünüyor fakat ana piyasada yok sonra 2 gün bekledim yeni ana koydum 3 gün bekledim keki yemişler ana piyasada yok 2 gün daha bekledim kontrol ettim günlük ana yoktu yeni ana verdim bu sefer yaşlı kovan anası acemi olmadığı için kestiremez diye keki yemişler ana yine piyasada yok sonraki gün gittim kovanı ortalama 500 600 metre uzakta sirkeledim sahteden kurtuluruz diye sonraki gün kontrol ettim ramka gözelerinde 6 7 tane yumurta var gittim o ramkalari başka kovanlara birlestirdim arisini bos kovana sirkeledim 2 gün ustunu kapattim bekledim sonra tekrar günlüklü kapalı 2 ramka 2 ballı ramka koydum sıkıştırdim straforla 6 gun bekledim 9 gün sonra açtım 8 meme asmisti 3. Gün küçük memeleri temizleyip büyükleri birakmistim 9. Gün açtığımda memelerin yanları delinmiş haldeydiler bunlara ne yapmam gerekiyor ıslah etmek için yardımcı olursanız sevinirim ??

  1. ramka nedir. bilemedim. yanları delik memenin olması demek içinde ya kücük sinek misali ana var göremediniz yada, hala kovan içinde sahta ana var, anayı görmeye çalışın yok ise, ki işi biliyorsunuz ama yinede bili tazeleme acısından Ö kısmını okuyunuz, gerekiyorsa tekrar bana dönüş yapınız.

 27. Mecit Bey merhaba. Arım 2 kez oğul verdi. 2 gün önce yani 15.06.2020 tarihinde saat 15.00 civarı arı 3. oğulu verdi. Ağul yakındaki bir yere kondu ve salkım yaptı ve bir türlü sakinleşemedi. 15 dk sonra dağıldı ve takrar konava geri girdi. sebebi ne olabilir? yardımlarınız için teşekkürler.

 28. Macit bey merhaba öncelikle gelen sorularım tümüne yanıt verdiğiniz için sizi tebrik ederim. Bilği paylaşıldıkca çoğalır. Ben arıcılığa yeni başladım şimdilik bir kovan arım var, ilerde çoğaltmayı düşünüyorum. Benim sorum şu arı oğul olarak aldım. 6 çıtaydı kat attık 2 katta 5 çıta var bir arıcılık yapan arkadaştan yardım alıyorum. Arkadaş 5 çıtadan kalan boş yeri çuvalla kapattı arı çıtaların oldugu yerden işlesin diye, başka bir arkadaş kaldırmamı söyledi. Sizce nasıl yapmalıyım. Boşluğu kapatan arkadaş verdiğimiz petekleri daha hızlı kapatır ben denedim. Siz ne önerirsiniz yazarsanız çok memnun olurum. Selamlar hayırlı bol kazaçlar.

  1. Çuval koyan arkadaş doğru söylemiş lakin çuval, genelde soğuk havalarda arının üşümemesi için konulur, petek örmesi için değil. Faydası olurmu? Olur, ama aklıma gelen, siz ham petekleri ilaveyemi koyuyorsunuz da, çuval sayesinde petek ördürüyorsunuz.! Ana ham petege ğünlük atacaksa, arılar örer, yok bende olduğu ğibi, altta ham petek varken ana, yukarıdaki eski peteklere günlük atıyorsa, aşağıdaki ham peteği örmezler. Havalar ısındı, bundan sonra o çuval arılara sıkıntı verir, kaldırın.

 29. Hayırlı Cumalar Mecit Bey. Cevaplarınız için teşekkürler. İçanadolu bölgesinde uygun sağım zamanı nedir? yada ne zaman sağım yapmak gerekir? Ağustos ortası iyi midir?

  1. Hayırlı cumalar, inşaallah her günümüz hayırlara vesile olsun. Bölgemizde sağım ve benim uygulamam, ağustos ayının ortasına kadar olan zamandır. Mecbur kalmadıkca. bu süreyi uzun tutmak arının kışa hazırlanmasını geciktirir.

 30. Selamun Aleyküm. Hocam yazılarınızı bugün okudum. Arıcılığa bu bahar heves sarıp iki kovan arı alarak başladım. Gelişmiş olan koloniden bölme yapıp çiftleşmiş ana arı verdim,.Bu sırada kazara bölme yaptığım kovana şerbet döküldü. Asıl kovandan şiddetli yağmaya maruz kaldı, savunması düşen bölmeye sarıca arılar da musallat oldu. Bölmenin üçüncü gün akşamı (sabah kafeste idi) koyduğum ana arı keki yenmiş ve kesilmişdi. Gece içerisinde hiç yağmacı kalmadığından emin olduktan sonra birkaç km uzağa taşıdım. Hocam sorum şu :benim 4-5.günler arıların bulunduğu yere gitme şansım olmadığından oluşacak ilk yüzükleri kesemeyeceğim. 9.gün ancak yanlarında olabileceğim. Bölmenin yapacağı ana arı yüksükleri büyük larvalardansa çıkması muhtemel ana arının/arıların iyi olma şansları yok mudur?yani onlara bir şans vermeli miyim? (böldüğüm arı kolonisini çok beğeniyorum-gürcü kafkası) yoksa yanlarına gittiğimde tüm yüzükleri kesip hazır çiftleşmiş yeni bir ana mı vermeliyim? Sizlerden sorarak yapa yapa öğrenmeye çalışıyorum. Cevap verseniz de vermeseniz de teşekkür ederim

 31. Sizlerden gelen sorular bölümünde bütün sorularınızın cevabı var. Küçük memeleri temizle, iri ana çıkmaz, bu saatten sonra ana çiftleşecek diye bekleme hazır ver. Rast gele bulamadığın bir cevap olursa yazın.

 32. Selamlar. Pilastik ana yüksük olduğu gibi çerçeveye takarsak kedi işleyip meme yaparmı.

  1. 2016 yılının nisan ayında, 15 gün müddet ham petek verdim hergün serbetledim 20 ye yakın petek koydum, yine işlemediler dikkat edin nisan ayında bu sene ise Bu Ayda 4 ağustos gününe kadar araliklida olsa şerbet verdim/ vermedim ama petek ördüler. Fark nerden GELİYOR. Haziran somundan bu zamana kadar yağış olmadı hava devamlı sıcak geçti hem nektar oldu hem basara ikiside olunca şerbet desteği ile örüm oldu. fark daimi olan sıcaklık ve basara var oldu ise orum olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir