Petek veya çitaların kovanda yerleşik sırası.

İlk çitaların yerleştirilme şekli: 01.2022 – Önce elinizde bir kovan ve bir çitalık arı var, hesabı ile Bismillah deyip arıcılığa başladığınız üzerinden gidiyoruz. ( Siz kovanın arkasındasınız hesabı ile) Arılı Çitanızı sağ köşeye koyun, hemen yanınada bir tane ham çita koyup, varsa içindeki şerbetliğe, yoksa üstteki şerbetliğe hemen şerbeti döküyorsunuz. Şerbet, hem yemesi ve hemde petek örmesi içindir. Arılar işledi, ana arıda çitanın iki yüzüne tamamen günlük attı. 20 gün sonra yeni ham çitanızı koyun.

Yeni yavru arılar çıkmaya başladı Bu andan itibaren 20 gün beklemenize gerek yok, En geç haftada bir petek vereceksiniz. 4. petekleri vermeye başladığınızda artık her 3 güne bir petek koymaya başlamış olacaksınız. Ne zaman ki arılar, son koyduğunuz peteğin ön ve arka yüzlerine bal ve polen koymaya başladı ise, artık bu andan itibaren ham çitalarınızı, baştan ve sondan ikinci yere koymaya başlayınız.

Tabi ki bütün bu yazdıklarımın hepsi; Ana arıya, her türlü hava şartlarına, araziden gelecek nektar ve polene, kovandaki genç ve tarlacı arı sayısına, kovanda olabilecek her türlü hastalıklara ve sizin vereceğiniz şerbete bağlı.

Eski Kovan içine petek yerleştirilme şekli ise; 10 çitalık bir kovan için (siz kovanın arkasında ve sağ tarafınız 1. hesabı ile)! En dıştaki 1 ve 10. çitalarda hep ballı – polenli çitalar olmalı. Diğer bal polenli çitalarınızı 3 ve 8 e, ham / günlüklü çitalar 2 ve 9 a, açık/kapalılar 4 ve 7, tam kapalılar 5 ve 6 ya konulur. Kuluçkalık, tamamen doldu.

İlave koyacaksınız. Kuluckalık içindeki kapalı 5. veya 6. çita ile, 1. veya 10. çita, ilaveye Ballı çita ilave kovanın sağ dip tarafına (ben hesabımı hep sağ tarafıma göre yaparım) konulurken, öbür çitada hemen dibine konulacak. Soğuk havalarda, İlavedeki Çitanın Bitişiği boş yere strafor veya şeker çuvalını koyunuz. Sıcak havalarda çuval koymayınız.

Aşağı kuluçkalığa ise; 1. yere 3. çitayı koyunuz, veya 10. çita yerine 8. çitayı. Dibinede 2 veya 9. yere ham çitayı. Günlüklü 9. çitayı yerinden alıp 7 ye koyup kapatınız. 06.2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir