Ağaç veya kaya kovuğundan arı almak.

 01.2022 – İlk önce belirlediğiniz yerde, kovan veya büyük bisküvi kutusu, ballı petek, işlenik ve ham peteklerinizi,  körük, maske ve ham petek bağlama teli ve lavabo spiral hortumunu hazır etmelisiniz.  

ağaç kovuğundan arının alınması/ kaya kovuğundan arının alınması (Buradaki anlatımım, ağacı kesmeden, kayayı kırmadan almak üzerinedir.)  Kovan veya bisküvi kutusunun arka tarafını delin. İçine ballı, işlenik hazır ve ham petekleri koyun. Kıvrımlı hortumun bir ucunu kovanın bu deliğine, diğer uçunuda, arıların girdiği deliğe sokunuz. Başka yerden girip çıkmasınlar. Kovanı uygun bir yere koyun veya bağlayın. Uçuş tahtasını açık tutunuz. Zaman içerisinde önce arılar sonrada ana arı, bu kovana gelecektir. 

Kesme veya kırma durumunda iseniz; BOŞ kovanı veya bisküvit kutusunu, ballı çitaları, teli hazır ediniz. Arılara tütsü vererek sakinleştirin. Sonra yavaş yavaş ağacı veya kayayı kırıp, kesip arılara ulaşınız. Dikkat ediniz arıların üzerine ağaç, kaya parçası gelmesin. O yerdeki petekleri keserek, üzerindeki ANA  ve arıları ile birlikte  boş çita içine, kestiğiniz taraf yukarıda olacak şekli ile koyup, çitanın dışından düzgünce galvanizli tel ile peteği bozmadan teli çitaya bağlayınız. Hepsini aynı şekilde yapıp, kovanınıza yerleştirin. Burada dikkat edeceğiniz nokta, ana arıyı aldığınızı görün. İşiniz bitince, kovanı aynı yere bırakınız ki dışarıdaki arılar bu kovana girsin. Rast gele.  12.08.2012 pazar

Bir yanıt yazın